Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Orędzia prezydenta w 25. rocznicę wyborów 4 czerwca [WIDEO]

Dodano: 04 czerwca 2014

Foto

Wybory 4 czerwca ’89 roku i ich wynik był momentem decydującym o sukcesie całej polskiej drogi do wolności. Oznaczało to przywrócenie Sejmowi roli serca polskiej demokracji. Jednocześnie 4 czerwca był początkiem drogi przez 25 lat naszej wolności. Wynik wyborów rozstrzygnął o powstaniu koalicyjnego rządu Wielkiej Zmiany z pierwszym po wojnie niekomunistycznym premierem Tadeuszem Mazowieckim – powiedział dziś (04.06.) przed Zgromadzeniem Narodowym prezydent Bronisław Komorowski wygłaszając orędzie z okazji 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 1989 r.

 

 

Istotne słowa prezydenta

 

Prezydenckie orędzie było niezwykle istotne w dwóch wymiarach. Po pierwsze, jeśli chodzi o podsumowanie tego, co udało się przez te 25 lat, po drugie, w tej części, w której pan prezydent zwracał uwagę na wyzwania i na to, aby dzisiejszej polityki nie podporządkowywać pod bieżące gry wyborcze, tylko z myślą o przyszłym pokoleniu. Jednocześnie pan prezydent wskazał na to, że w kilku sprawach, jeśli chodzi o kwestie rodziny będzie chciał wykazać się inicjatywą ustawodawczą, bo prezydent ma takie konstytucyjne prawo. Oczywiście z przyjemnością każdy projekt, który pan prezydent skieruje do Sejmu, rozpatrzymy.

 

Prezydent Bronisław Komorowski w swoim wystąpieniu zachęcał do reform. Jak mówił, jeśli nie przyspieszymy reform, Polska - dzisiaj w rozwoju - trwale spowolni. Wśród najważniejszych wyzwań, które stoją dziś przed Polską prezydent wymienił kryzys demograficzny, budowę konkurencyjności gospodarki polskiej i europejskiej na globalnym rynku oraz kryzys na Ukrainie. Zapowiedział kilka inicjatyw ustawodawczych: zmierzającą do wprowadzenia korzystniejszego rozliczenia podatków dla rodzin, zmian w ustawie o stowarzyszeniach; powtórzył też wtorkową zapowiedź ws. zwiększenia wydatków na obronności z 1,95 do 2 proc. PKB. Prezydent powiedział również, że po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych powinna się odbyć dyskusja na temat wprowadzenia w Polsce euro.

 

   

 

Impuls przemian

 

Prezydent podkreślił, że dokonana 25 lat temu przemiana, była sukcesem społeczeństwa, decyzją narodu, który przeciwstawił się brakowi suwerenności. Władza i opozycja utwierdziły się w przekonaniu o potrzebie poszukiwania kompromisowego rozwiązania, które zmaterializowało się przy Okrągłym Stole. Słynny gest zwycięstwa Tadeusza Mazowieckiego, w tej historycznej sali posiedzeń Sejmu, był gestem zapraszającym wszystkie siły polityczne do współpracy i współodpowiedzialności za trudny proces przebudowywania kraju- mówił prezydent. Bronisław Komorowski podkreślił, że polska przemiana ustrojowa dała impuls podobnym w regionie. Zaznaczył, że 25 lat wolnej Polski to czas dynamicznego rozwoju krajowej gospodarki, stabilnego systemu politycznego działającego zgodnie z demokratycznymi regułami oraz integracji i dobrych relacji międzynarodowych.


Prezydent wyraził nadzieję, że młodzi Polacy urodzeni po 1989 r. dobrze wykorzystają kolejne 25 lat wolności. Zwrócił też uwagę na stojące przed Polską perspektywy. Rozwijając się, musimy pokonywać bieżące wyzwania. Najpoważniejsze z nich to kryzys demograficzny, budowa konkurencyjności gospodarki polskiej i europejskiej na globalnym rynku oraz – budzący żywe emocje – kryzys na Ukrainie- powiedział w orędziu. Mówiąc o priorytetach na przyszłość prezydent podkreślił znaczenie bezpieczeństwa narodowego, które jest gwarantem wolności narodowej. Oprócz własnych zdolności obronnych będących filarem nowoczesnego systemu bezpieczeństwa, prezydent zauważył znaczenie jego zewnętrznych elementów takich jak NATO, UE oraz partnerstwa strategiczne, w tym głownie z USA.

 

Nowoczesny patriotyzm


Zwracając się do połączonych Izb parlamentu prezydent mówił też o patriotyzmie, codziennym szacunku dla państwa i jego praw. Nowoczesny patriotyzm wiąże się ze szczególnym docenieniem przedsiębiorczości Polaków. To także zainteresowanie najbliższym otoczeniem, pozwalające razem, nieraz drobnymi, pozytywnymi działaniami budować gospodarkę, rozwijać naszą dzielnicę, miasto czy powiat. To także zainteresowanie sprawami Europy- powiedział Bronisław Komorowski. Podkreślił, że bezpieczna, konkurencyjna i suwerenna Polska jest powodem do dumy dla wszystkich jej obywateli. Jednak korzystając z wywalczonej, głosami wyborczymi, 25 lat temu wolności Polacy powinni wyciągać wnioski i aktywnie działać. Nie pragnijmy być tylko tacy jak inne kraje – zróbmy wszystko, by to inne kraje pragnęły być takie jak Polska- mówił prezydent.

 

   
 

Oprócz posłów i senatorów w uroczystym,  okolicznościowym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego uczestniczyli m.in. byli prezydenci Polski oraz przedstawiciele urzędów centralnych i najważniejszych instytucji państwowych. Rocznicowego orędzia prezydenta wysłuchali też przywódcy państw europejskich, szefowie parlamentów Unii Europejskiej, NATO, krajów stowarzyszonych z UE oraz objętych Partnerstwem Wschodnim, jak również członkowie korpusu dyplomatycznego akredytowani w Polsce.


Wybory 4 czerwca

 

Wybory 4 czerwca 1989 r. były wynikiem porozumienia Okrągłego Stołu, zawartego przez przedstawicieli władz komunistycznych oraz opozycji przy wsparciu strony kościelnej. Głosowanie zakończone wielkim zwycięstwem „Solidarności”, która w pierwszej turze uzyskała 160 ze 161 możliwych do zdobycia miejsc w Sejmie i 92 ze 100 w Senacie, stanowiło przełomowy moment transformacji demokratycznej w Polsce. Konsekwencją wyborów czerwcowych było m.in. powołanie pierwszego niekomunistycznego rządu, na czele którego stanął Tadeusz Mazowiecki. Wydarzenia, które miały miejsce 25 lat temu w naszym kraju, dały też impuls innym państwom bloku wschodniego do zrzucenia jarzma komunizmu.

 

 

 

Więcej [WIDEO]: tutaj.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: sejm.gov.pl, PAP, Rafał Zambrzycki

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio