Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Wystawa "Paryska Kultura. Dom i ludzie" w Sejmie [FOTO]

Dodano: 05 czerwca 2014

Foto

Wystawę fotografii twórców związanych z paryską "Kulturą" można od wtorku (03.06.) oglądać w Sejmie. Ekspozycję zatytułowaną "Paryska Kultura. Dom i ludzie" otworzyłem wspólnie z kierownikiem Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod Paryżem Wojciechem Sikorą i wicemarszałkiem Sejmu Cezarym Grabarczykiem.

 

Wystawa ma związek z obchodami 25. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989r.

 

Kiełkujące ziarno


Obchodzimy 25-lecie wolności, ale o tej wolności uczyliśmy się, marzyliśmy o niej właśnie dzięki ludziom, którzy w paryskiej „Kulturze” nieśli tę wielką ideę. I dzięki tej wystawie, nasze obchody są pełniejsze, bo to nie zaczęło się przecież 25 lat temu, tylko siane ziarno powoli kiełkowało- podkreślił Cezary Grabarczyk.

 

   


Wojciech Sikora zauważył, że zebrane na wystawie fotografie pokazują jak wyglądało życie codzienne w domu "Kultury". Życie w tym domu to przede wszystkim praca samych wielkich domowników, ale to też współpracownicy, goście z kraju. Gdzieś na marginesie to również zwyczajne życie, choroby, emocje, posiłki, zwierzęta- zaznaczył szef Instytutu Literackiego.

 

Henryk Giedroyc


Na wystawę składają się zdjęcia pochodzące z archiwum Instytutu Literackiego pod Paryżem, które w większości wykonał Henryk Giedroyc - najmłodszy brat Jerzego Giedroycia, założyciela Instytutu Literackiego. Henryk Giedroyc dołączył do zespołu Instytutu najpóźniej, latem 1952 r. Przez lata zajmował się tam sprawami administracyjnymi; jego pasją była jednak fotografia. H. Giedroyc przejął kierownictwo Instytutu po śmierci brata, najpierw wraz z Zofią Hertz, później samodzielnie. Zmarł 21 marca 2010 r. w Maisons-Lafitte.

 

Paryska „Kultura”


"Kultura", polski emigracyjny miesięcznik, ukazywała się w latach 1947-2000; stanowiła też centrum kulturalno-polityczne dla emigracji polskiej po II wojnie światowej. Z "Kulturą" związani byli, m.in. Józef Czapski, Czesław Miłosz, Sławomir Mrożek, Witold Gombrowicz, Andrzej Bobkowski, Stefan Kisielewski; stałym współpracownikiem był Gustaw Herling-Grudziński. Od końca lat pięćdziesiątych do "Kultury" przyjeżdżali z Polski m.in.: Agnieszka Osiecka, Marek Hłasko, Jarosław Abramow-Newerly, Roman Polański czy Wacław Kisielewski.

 

 

Więcej [FOTO]: tutaj.

 

 

 

 

 

Źródło, fot: PAP

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio