Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: 185 lat Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu [FOTO]

Dodano: 05 czerwca 2014

Foto

W tym roku Biblioteka Raczyńskich obchodzi jubileusz 185-lecia istnienia. Z tej okazji, od maja można zobaczyć wystawę "185 książek na 185 lat" prezentującą osobliwości księgozbiorów placówki, oraz wystawę "Historia i literatura z Biblioteką Raczyńskich w tle".

 

 

W ramach obchodów jubileuszu, Biblioteka organizuje także spotkania, prezentacje i wydarzenia artystyczne. W jednym ze spotkań, we wtorek (03.06.), wraz z dziennikarzem, dokumentalistą oraz opozycjonistą w czasach PRL-u Jackiem Kubiakiem dyskutowaliśmy o znaczeniu kultury alternatywnej przez pryzmat czasopism drugiego obiegu w Poznaniu,w latach '70 i '80 XX wieku.

 

   

 

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

 

5 maja 1829 r. Edward hr. Raczyński ufundował otwarcie Biblioteki przy dzisiejszym placu Wolności 19 w Poznaniu. Miasto Poznań przejęło Bibliotekę na swoje utrzymanie w roku 1924. Pod koniec drugiej wojny światowej, podczas walk o Poznań, Biblioteka została zniszczona przez Niemców, spłonął liczący około 180 tys. woluminów księgozbiór. Ocalała jednak jego najstarsza i najcenniejsza część – ok. 21 tys. woluminów. Od roku 1949 rozpoczęło się tworzenie sieci filii i punktów bibliotecznych w całym mieście. 7 lat później została zakończona odbudowa zabytkowego gmachu przy placu Wolności, dokąd trafiły m.in. zbiory specjalne.

 

W 1993 roku, decyzją ówczesnych władz wojewódzkich, teren przewidziany pod rozbudowę Biblioteki otrzymała w wieczyste użytkowanie Telekomunikacja Polska S.A., który jednak odkupiło w 2005 roku Miasto Poznań. W lutym 2009 r. na rozbudowę Biblioteki Raczyńskich została przyznana dotacja w wysokości 42 mln zł ze środków unijnych, budowa rozpoczęła się w 2010 roku, a otwarcie nowego skrzydła Biblioteki dokonało się 29 czerwca 2013r.

 

 

 

Więcej [FOTO]: tutaj.

 

 

Więcej o Bibliotece Raczyńskich: tutaj.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: bracz.edu.pl, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio