Istotne wystąpienie prezydenta [AUDIO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Istotne wystąpienie prezydenta [AUDIO]

Dodano: 06 czerwca 2014

Foto

Pan prezydent przedstawiając orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym nie chciał powtarzać pewnych tez o historii, o których siłą rzeczy mówił na Placu Zamkowym w wystąpieniu z okazji 4 czerwca, chciał mówić o przyszłości. Uważam, że to rozłożenie akcentów było bardzo istotne z punktu widzenia przyszłych decyzji, szczególnie jeśli chodzi o fragment dotyczący wejścia do strefy euro- oceniłem dziś (06.06.) w Poranku Radia TOK FM.

 

Właściwa wskazówka

 

Uważam, że ten fragment jest istotny, bo rzeczywiście, co do samego przedyskutowania faz, terminów i przekonania tych, którzy spośród opozycji nie chcą, czy boją się tej decyzji, przyspieszenie wydaje się być właściwą wskazówką ze strony prezydenta, co nie znaczy, że ma się ono odbywać bez uwzględniania sytuacji gospodarczej Polski.

 

Pan prezydent nie stawiał pytania o datę naszego wejścia do strefy euro tylko o przedyskutowanie decyzji-czy mamy podjętą decyzję, że wiemy, że to jest konieczne, czy też uważamy, że ze względu na liczne okoliczności na razie nie zastanawiamy się czy to chcemy zrobić? Był taki moment kiedy pan premier był już o krok od tego, żeby mocno wchodzić w takie zmiany, które miały doprowadzić do zbudowania możliwości wchodzenia do strefy euro, czyli spełnienia tych wszystkich kryteriów wstępnych, ale to był też moment kiedy zaczął się upadek banków amerykańskich i rozpoczął się też potem kryzys.

 

 

Polacy uwierzyli w siłę Polski

 

Dziś nie ma większości w Sejmie, aby zmienić konstytucję i wejść do strefy euro, ale sądzę, że, mimo pojawiania się takich groteskowych postaci jak Janusz Korwin-Mikke na marginesach polskiej polityki, jesteśmy coraz bliżsi tego, aby to wyborcy wskazali nam w sposób niezwykle świadomy, w którą stronę mamy zmierzać. Być może wybory w 2015 roku zmniejszą liczbę eurosceptyków w polskim parlamencie. Związanie w przyszłości siły Polski z centrum podejmowania decyzji w Europie, który spoczywa w strefie euro, to związek logiczny, który coraz więcej wyborców będzie dostrzegało, jeśli my będziemy o tym konsekwentnie mówili.

 

Myślę, że Polacy, patrząc na dokonania ostatnich 25 lat, uwierzyli w to, że Polska może być krajem, który będzie wpływał naprawdę mocno na losy Europy, jako całości,że to będzie motywowało nas wszystkich do takich rozstrzygnięć, które są rzeczywiście zgodne z naszym interesem narodowym.

 

 

 

Więcej [AUDIO]: tutaj.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: tokfm.pl, sejm.gov.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio