Polityczne podsumowanie tygodnia - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Polityczne podsumowanie tygodnia

Dodano: 07 czerwca 2014

Foto

Wystąpienie prezydenta Baracka Obamy w Warszawie było znakomite, nie tylko politycznie, ale także retorycznie. Dla mnie, jako dla osoby, która się trochę zajmowała retoryką, było wielką przyjemnością słuchanie tak znakomitego mówcy. W tym przemówieniu nie tylko zostały bardzo twardo powtórzone zobowiązania sojusznicze USA wobec Polski, ale także padały tam zdania niezwykle istotne z punktu widzenia całej Europy Środkowo-Wschodniej. To było przemówienie, które wyraźnie wskazywało na to, że Obama traktuję Polskę nie tylko jako jednego z najważniejszych sojuszników, ale także jako centrum Europy Środkowo-Wschodniej- mówiłem dziś (07.06.) w Śniadaniu w Trójce.

 

Konkretne przesłania Obamy

 

Prezydent Obama pokazał, że traktuje nasz kraj jako ten, który w naszym regionie odgrywa szczególną rolę. Było to wystąpienie niezwykle dobrze wcelowane w oczekiwania Polski, jako państwa i jako obywateli. Oddawało nie tylko hołd tym, którzy obalili komunizm w Europie czyli „Solidarności” i nam wszystkim, którzy w tym byli aktywni, ale także pokazywało pewną bardzo zdecydowaną postawę wobec przyszłości tej części świata, w której przyszło nam żyć. Uważam, że wszystkie te sygnały były niezwykle istotne, a przemówienie starannie rozłożone, znakomite retorycznie, ale przede wszystkim wypełnione bardzo konkretnymi przesłaniami, konkretną treścią.

 

   

 

Niekomfortowa sytuacja Putina

 

Spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z zachodnimi przywódcami oraz prezydentem elektem Ukrainy Petro Poroszenką, przy okazji obchodów 70. rocznicy desantu aliantów w Normandii, w wymowie międzynarodowej na pewno nie budowały pozycji Putina. Zapraszanie Rosji jest pewną pewną tradycją, natomiast w sytuacji konfliktu ukraińskiego na pewno wymagało to decyzji prezydenta Francoisa Hollande’a czy zapraszać Putina czy też nie. Prezydent Francji zdecydował się zaprosić prezydenta Rosji, który miał okazję rozmawiać nawet z Obamą i wymienić kilka zdań z Poroszenką. Media rosyjskie rozpoczęły jednak swoja relację od tego, że premier Cameron nie podał ręki Putinowi i generalnie zarówno agencje fotograficzne jak i cały świat śledziły niezwykle niekomfortową sytuację Putina wśród przywódców światowych, którzy wykazali w tym miejscu wyjątkową jedność jeśli chodzi o podejście do tematu konfliktu ukraińskiego. Nawet na zdjęciach pamiątkowych wszyscy się od niego odsuwali i to bez wątpienia było dla Putina, który w Rosji ma 80% poparcia ze względu na, tzw. wzmożenie nacjonalistyczne, niezwykle dotkliwe wizerunkowo.

 

Najistotniejsze były jednak oczywiście rozmowy i na przykład konsekwentna postawa prezydenta Obamy, który tuż przed wczorajszymi uroczystościami napomniał Francję żeby wzięła pauzę jeśli chodzi o sprzedaż do Rosji okrętów desantowych Mistrali. Widać wyraźnie, że to konsekwentne potępianie postępowania Rosji jest niezwykle istotnym elementem całej tej gry dyplomatycznej. Uroczystości to jedno, konsekwentna postawa zachodu drugie, a trzecią ważną kwestią jest to, iż jeśli dzięki tym rozmowom zginie mniej osób na Ukrainie i szybciej dojdzie do porozumienia, szybszego uznania przez Rosję miedzy innymi wyboru na prezydenta Petra Poroszenki, tym lepiej dla Ukrainy i całego świata.

 

 

Konsolidacja zbrojeń

 

W tej chwili odbywa się proces konsolidacji polskich firm zbrojeniowych pod kątem tego, aby mogły one wykonywać najnowocześniejsze rodzaje broni i mogły być odbiorcą zleceń polskiej armii. Armia, która przestawia się na wyższe technologie oczywiście musi być też nastawiona na różne wydatki z tym związane, zawsze za wyższą technologią idą wyższe koszty. Związane jest to także z ewentualną wyższą obecnością, nawet jeśli rotacyjną, wojsk sojuszniczych w Polsce. To także będzie zwiększało również nasze koszty, nie tylko Amerykanie będą musieli dodać miliard czy więcej do wydatków na europejską obecność, ale także my będziemy musieli, w ramach wsparcia, więcej wydawać.

 

 

 

Więcej [AUDIO]: tutaj.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: polskieradio.pl, platforma.org

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio