Bezrobocie niższe o 86 tys. - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Bezrobocie niższe o 86 tys.

Dodano: 09 czerwca 2014

Foto

W maju liczba bezrobotnych zmniejszyła się o ponad 86 tys. osób - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.  W urzędach pracy zarejestrowanych było o 183 tys. mniej osób niż przed rokiem. To o ponad 86 tys. mniej niż w kwietniu.

 

 

 

Najniższe bezrobocie w Wielkopolsce

 

Już w styczniu w urzędach zarejestrowanych było o 35 tys. mniej bezrobotnych niż przed rokiem. W lutym ta różnica wzrosła do blisko 80 tys., w marcu do 130 tys., w kwietniu do 174 tys., a w maju aż do 183 tys. Firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. Pracodawcy zgłosili w maju do urzędów 94 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o ponad 17 tys. więcej niż w maju 2013 r. (wzrost o 22 proc.). Po raz ostatni więcej wolnych miejsc pracy w maju firmy zgłosiły w 2008 r. Najwięcej ofert przybyło w województwie Śląskim i Opolskim (wzrost odpowiednio o 9 i 19 proc.).

 


 
Stopa bezrobocia rejestrowanego w maju wyniosła 12,5 proc. i w porównaniu do kwietnia spadła o 0,5 pkt. proc. Ostatni raz tak dobry wynik miał miejsce w maju 2008 r. Stopa bezrobocia na koniec maja była o 1,1 pkt proc. niższa niż przed rokiem. Tylko od stycznia spada o 1,5 pkt. proc. Stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach. Najmocniej - o 1 pkt proc. - na Warmii i Mazurach, czyli w województwie o najwyższym wskaźniku bezrobocia. Najniższa stopa bezrobocia jest w Wielkopolsce, gdzie wynosi 8,7 proc. W maju zmniejszyła się o 0,4 pkt proc.

 

Efekty reformy


Dzięki podjętym przez nas działaniom, reformie urzędów pracy, czy uelastycznieniu czasu pracy, w kolejnych miesiącach liczba osób znajdujących pracę będzie rosła. Stopa bezrobocia w wakacje może spaść poniżej 12 proc.

 

 

W maju ministerstwo przekazało urzędom pracy dodatkowe 150 mln zł z rezerwy ministra na wsparcie osób poszukujących pracy. Otrzymały je urzędy, które zaproponowały programy specjalne dla młodych bezrobotnych do 30. roku życia, osób 50+, rodziców powracających na rynek pracy po okresie opieki nad dzieckiem oraz dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Ministerstwo chcąc docenić pracodawców, którzy tworzą nowe miejsca pracy, ogłosiło w maju konkurs na „Kreatora Miejsc Pracy 2014”. Mogły w nim wziąć udział zarówno małe, średnie, jak i duże firmy.

 

 

 

 

Źródło, fot.: mpips.gov.pl, premier.gov.pl, platforma.org

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio