Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Małgorzata Omilanowska ministrem kultury i dziedzictwa narodowego

Dodano: 17 czerwca 2014

Foto

Prezydent Bronisław Komorowski powołał dziś (17.06.) Małgorzatę Omilanowską na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Minister Omilanowska, dotychczasowa wiceszefowa resortu, zastąpiła Bogdana Zdrojewskiego, który zdobył mandat do Parlamentu Europejskiego.

 

 

 

Korzyści dla Polski

 

Każda zmiana w rządzie, każde odejście, każde przyjście i każdy awans jest okazją, dobrą okazją do głębszej refleksji. Szczególnie wtedy, jeśli zmiana jest efektem zwycięstwa, a ta zmiana w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest efektem zwycięstwa wyborczego ministra Bogdana Zdrojewskiego- powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który podziękował byłemu ministrowi za pracę na stanowisku ministra, szczególnie za współpracę przy wydarzeniach związanych z 25-leciem wolności. Prezydent wyraził przekonanie, że powołanie Omilanowskiej na funkcję ministra kultury zapewnia nie tylko kontynuację, ale i dobry styl sprawowania władzy w resorcie z korzyścią dla resortu i całej Polski.

 

 

Więcej kultury

 

Kwestia standardów i kultury politycznej, to jest bardzo trudny i pełen wyzwań kontekst dla rządu, dla wszystkich zaangażowanych w życie publiczne- ocenił z kolei premier Donald Tusk.  Szef rządu powiedział, że deficyt kultury w życiu publicznym objawił się w ostatnich dniach ze szczególną wyrazistością. Więcej kultury w administracji publicznej, to jest coś, czego byśmy sobie życzyli-podkreślił premier.

 

Donald Tusk zaznaczył, że wobec nowej minister kultury są wielkie oczekiwania związane z narodowym programem rewitalizacji. Drażni nas brzydota w ładzie przestrzennym, czasami w życiu publicznym. Jest rzeczą kluczową byśmy i środki europejskie, i środki budżetowe umieli kierować także w te miejsca, które domagają się naprawy, odbudowy i rewitalizacji- powiedział premier, który podziękował też Bogdanowi Zdrojewskiemu. To kawał czasu i kawał dobrej pracy. Będzie nam trochę Bogdana Zdrojewskiego brakowało. Mam nadzieję, że w Europie jego głos i styl przyniosą dobre skutki dla Polski- dodał Donald Tusk.

 

   

 

Małgorzata Omilanowska

 

Prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska jest historykiem sztuki. Specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX wieku, teorii sztuki i opieki nad zabytkami. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała także na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Doktoryzowała się na Uniwersytecie Warszawskim w 1995 r., a habilitowała w Instytucie Sztuki PAN w 2005 r. W 2013 r. otrzymała tytuł naukowy profesora. Odbyła też studia podyplomowe w zakresie finansów i podatków w SGH w Warszawie. Małgorzata Omilanowska także popularyzowała wiedzę o historii sztuki i zabytkach, wydając m.in. "Zagadki z historii sztuki", "Polska. Pałace i dwory", "Polska. Świątynie, klasztory i domy modlitw". Podsekretarzem stanu w MKiDN została w styczniu 2012 r. Nadzorowała bezpośrednio zadania wykonywane przez Departament Dziedzictwa Kulturowego i Departament Narodowych Instytucji Kultury.

 

 

 

 

Źródło, fot.: PAP, premier.gov.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio