Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Postawa premiera, który nie ulega szantażowi jest najwłaściwsza [WIDEO]

Dodano: 25 czerwca 2014

Foto

Wysłuchaliśmy przed chwilą Prezesa Rady Ministrów, który przedstawił ocenę sytuacji w państwie, po tym jak staliśmy się wszyscy świadkami nielegalnych nagrań osób ważnych w państwie, istotnych dla funkcjonowania państwa, podsłuchów, które wstrząsnęły naszą sceną polityczną, a także poruszyły opinie publiczną. Prezes Rady Ministrów przedstawił swoją ocenę tych wydarzeń, wydarzeń ostatnich dni, i trzeba podzielić tę ocenę, i to zarówno w jej zasadniczym kształcie i wszystkich niepokojach, które pojawiają się w wypowiedzi pana premiera, związanych z niejasnymi, ale wydaje się, że coraz bardziej wyraźnie widocznymi celami osób, które stały za tymi nagraniami, tych, którzy są dzisiaj tego ukrytymi scenarzystami czy reżyserami, ale także troskę premiera o stan polskiej polityki, o bezpieczeństwo instytucji państwa-mówiłem dzisiaj (25.06.) w Sejmie, przedstawiając opinię Klubu PO  w sprawie Informacji Prezesa Rady Ministrów.

 

Jesteśmy dziś na pewno w sytuacji trudnej, bezprecedensowej, ale jest to zarazem wyzwanie dla nas, dla rządu, dla wszystkich instytucji państwa odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, bezpieczeństwo nas wszystkich. Jest to wyzwanie, w którym najzwyczajniej trzeba na oczach opinii publicznej sprostać. Tego wymaga od nas poczucie odpowiedzialności za państwo, tego wymaga coś co najistotniejsze jest w istocie w demokracji w stosunkach między państwem, między rządzącymi, a wyborcami. Mianowicie odbudowa zaufania obywateli do tego jak funkcjonuje państwo, jak funkcjonuje klasa polityczna.

 

Nie wolno nam tego ataku, dokonanego przy pomocy nielegalnych podsłuchów prywatnych rozmów, bagatelizować w żadnym przypadku, nie można bagatelizować stylu, sposobu rozmawiania, i o tym także mówił Prezes Rady Ministrów, ale chcę zwrócić uwagę wysokiej Izbie i to nie jest tylko, i staram się, żeby to brzmiało od początku mojej wypowiedzi, problem w tej chwili ludzi, którzy składają się na ekipę rządzącą. To jest problem całej klasy politycznej. Dlatego, że nie ma na tej sali żadnej partii, która nie miałaby w przeszłości jakichś problemów z nagraniami, które nie przynosiłyby danej partii chluby. Nie bądźcie więc tutaj pierwsi sprawiedliwi, że nie będę się odwoływał do ewangelicznego kamienia.

 

 

Jest to ważne także dlatego, że opinia publiczna, obywatele, nie oceniają każdego polityka osobno. Oszem wyborca w okręgu wyborczym tak, ale z punktu widzenia sposobu w jaki funkcjonujemy, wykorzystujemy kryzysy dla własnego interesu partykularnego, patrzą na nas jako na klasę polityczną w całości. Nikt nie może być bezpieczny wtedy kiedy toleruje się tego rodzaju, nielegalne, przestępcze działania i na to powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę. W czasach kryzysu, trzeba zwrócić uwagę na dwie podstawowe rzeczy i zadać sobie dwa pytania. Po pierwsze, jakie jest źródło takiego kryzysu, po drugie, co przy jego rozwiązywaniu jest najważniejsze. Odpowiedź zawsze powinna być jasna, prosta i zdecydowana- bo tego oczekuje opinia publiczna, najważniejsze jest dobro państwa, jest bezpieczeństwo obywateli, poczucie stabilności i sposobu działania instytucji publicznych.  Nie własny wizerunek, nie własne korzyści polityczne. Dlatego postawa Prezesa Rady Ministrów, który wybiera właśnie taką drogę, trudniejszą z punktu widzenia wizerunkowego, dzisiaj dopóki nie wyjaśnimy przyczyn tej przestępczej działalności, jest najwłaściwszym rozwiązaniem.

 

Stanisław Wyspiański mawiał, że "polityka nie jest marzycielską rzeczą", ja jestem z pokolenia i wiele tu widzę osób z mojego pokolenia, które marzyło o tym, żeby w Polsce, w wolnej Polsce, uprawiać politykę, politykę otwartą, wolną od cenzury, wolną od opresji, wolną od systemu jaki wówczas panował, i myśleliśmy o tej polityce jako o czymś, co nie będzie gorszące, co nie będzie wcale oceniane jako jedne z tych, tzw. najgorszych zawodów świata. Chcieliśmy tę politykę prowadzić w wolnej Polsce, demokratycznej Polsce, ale też zdawaliśmy sobie sprawę, i mówię też o sobie, z naszych słabości, że będziemy popełniać błędy, że nie jesteśmy doskonali, że polityka czasami może prowadzić na manowce niektórych z nas.

 

To wyście (PiS) przed paru laty zbudowali atmosferę podsłuchów, atmosferę, w której ludzie wynosili telefony z pokojów, wyjmowali baterie, bo taką atmosferę stworzyliście wtedy, kiedy rządziliście. Dzisiaj jesteśmy odpowiedzialni za to jak wyjść z kryzysu, jesteśmy odpowiedzialni za stabilność, jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby obywatele mieli poczucie, że wszystkie kwestie nie wyjaśnione zostaną przez obecny rząd koalicyjny wyjaśnione do końca, do bólu. Tego oczekujemy od naszego rządu, tego oczekujemy od nas samych i oczekujemy od opozycji odpowiedzialnej postawy w sytuacji, w której przestępcy próbują nas dyktować scenariusze polityczne, kiedy próbują wpływać na politykę w demokratycznej i wolnej Polsce. Dlatego w pełni i w sposób zdecydowany będziemy popierać rząd koalicyjny w czekającym nas w najbliższych godzinach, głosowaniu.

 

 

 

Więcej [WIDEO]: tutaj.

 

 

 

 

Źródło, fot.: sejm.gov.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio