Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi PO-PSL

Dodano: 25 czerwca 2014

Foto

Jesteśmy zawsze zdeterminowani, żeby popierać własny, koalicyjny rząd, to jest oczywiste, ale też czas tego głosowania był w tej chwili niezwykle ważny z punktu widzenia, nie tylko pewnego uspokojenia sytuacji w kraju, co do stabilności władzy politycznej, tego, że ma ona oparcie w stabilnej większości w Sejmie, ale także ze względu na negocjacje, które rozpoczynają się, właściwie ich ostatnia faza, w Brukseli. Polski rząd potrzebował silnej legitymacji, którą dzisiaj od sejmu otrzymał- komentowałem dzisiejsze (25.06.) udzielenie przez Sejm wotum zaufania dla rządu koalicyjnego PO-PSL.

 

To nie prawda, jak mówi opozycja, że premier Donald Tusk kupił sobie czas, ale tylko na chwilę. Widać to wyraźnie po przewadze w tym głosowaniu. Za wnioskiem głosowało 237 posłów, przeciw było 203, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

 

Mocny sygnał

 

To jest oczywiście mocny sygnał, że rząd ma poparcie większości parlamentarnej. Sama sytuacja, jeśli chodzi o kwestie nielegalnych podsłuchów i takiego kryzysu politycznego, będzie na pewno jakiś czas trwała, chociażby dlatego, że nie wiemy czy jakieś jeszcze taśmy przez osoby, które się do tego procederu jakoś przyłączyły, nie zostaną ujawnione. Po drugie, dlatego że prokuratura i odpowiednie organy państwa prowadzą cały czas śledztwo i będziemy zapewne śledzili efekty tej pracy.

 

Moim zdaniem, graniczenie tego o czym mógł w swojej informacji mówić premier jest naturalne i ma oczywiście charakter prawny. Premier nie może mówić o rzeczach, które są objęte w tej chwili tajemnicą śledztwa, prowadzone przez prokuraturę.

 

Dobry prognostyk

 

Premier bardzo wyraźnie zwracał uwagę na to, że poza jedną rozmową, we wszystkich pozostałych rozmowach, nie ma żadnych naruszeń prawa i w tym sensie rzeczywiście to język, sposób mówienia, niektóre zwroty, używane niestety w takich luźnych rozmowach restauracyjnych, musiały razić opinię publiczną, musiały razić tych, którzy się z tymi rozmowami spotkali. Za to należały się przeprosiny i myślę, że dobrze, że zostały one mocno przez premiera wypowiedziane.

 

Brałem udział w rozmowach koalicyjnych wczoraj i nie było żadnych w tej sprawie, tzw. targów politycznych. Niezwykle odpowiedzialnie przywódcy PSL, na czele z Januszem Piechocińskim, odnieśli się do kwestii kryzysu. Jest to dobry prognostyk na najbliższy, ostatni tej kadencji, rok naszej współpracy.

 

 

Wotum zaufania

 

Wniosek o wotum zaufania dla rządu premiera Donalda Tuska złożył po tym, jak przedstawił Sejmowi informację w sprawie podsłuchów. Podkreślił, że bez mandatu parlamentu rząd nie będzie skuteczny ani w wyjaśnianiu afery, ani w realizowaniu interesów państwa. Mam prosty plan, który w dużym stopniu będzie zależał od Wysokiej Izby. Potrzebujemy pewności poza granicami Polski, że państwo polskie funkcjonuje sprawnie i radzi sobie także z tym niestandardowym, poważnym kryzysem, że polski rząd dysponuje mandatem wynikającym z wyborów i z większości parlamentarnej, w przeddzień negocjacji w Brukseli-argumentował swój wniosek premier Donald Tusk.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: tvp.info.pl, premier.gov, sejm.gov.pl/Rafał Zambrzycki

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio