Uroczyste posiedzenie Senatu RP w 25-lecie odrodzenia - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Uroczyste posiedzenie Senatu RP w 25-lecie odrodzenia

Dodano: 04 lipca 2014

Foto

Senat był pierwszą instytucją państwa polskiego, która uzyskała w pełni demokratyczną legitymację, a pierwszeństwo zawsze zobowiązuje-podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas dzisiejszej (04.07.) uroczystości upamiętniającej 25. rocznicę pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu.

 

 

Gośćmi uroczystego posiedzenia byli, m.in. prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk, który był wicemarszałkiem Senatu w latach 1997-2001.

 

Polityczny nokaut

 

4 czerwca 1989 r. miało miejsce to, o czym mówiłem w ramach obchodów 25. rocznicy odzyskania wolności na placu Zamkowym, nastąpił polityczny nokaut. Był to polityczny nokaut w wydaniu ówczesnego obozu Solidarności, obozu polskiej wolności w stosunku do poprzedniego systemu, skala zwycięstwa, 99 procent do 1, była czymś niespotykanym, czymś niespodziewanym, był to nokaut w imieniu całego narodu-powiedział prezydent Komorowski.

 

  

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, Senat pełnił - w ówczesnych realiach politycznych - niezbędną rolę inicjatora wielkich politycznych zmian, które nastąpiły w Polsce po 1989 roku. Jak dodał, rola Senatu w uruchomieniu i przeprowadzeniu gigantycznej i dobrej zmiany, która zaszła w Polsce po 1989 r., była "historyczna".

 

Fundament demokracji

 

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zauważył z kolei, że Senat był zawsze, gdy Rzeczpospolita istniała, a znikał, gdy traciła niepodległość. Przypomniał, że wybrany w 1989 roku Senat natychmiast przystąpił do prac nad ustawami przywracającymi społeczeństwu autentyczny samorząd terytorialny. W pracach tych został wykorzystany dorobek wielu ludzi, którzy mieli świadomość, iż samorząd jest fundamentem demokracji- powiedział.

 

Odrodzony Senat odbył swoje pierwsze posiedzenie 4 lipca 1989 roku. Jako pierwsza izba polskiego parlamentu uzyskał demokratyczną legitymację w wolnych wyborach w czerwcu 1989. Komitet Obywatelski „Solidarność” zdobył wówczas 99 na 100 mandatów do Senatu RP.

 

 

Więcej: senat.gov.pl

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: PAP, premier.gov.pl

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio