Jerzy Buzek przewodniczącym kluczowej komisji w PE - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Jerzy Buzek przewodniczącym kluczowej komisji w PE

Dodano: 07 lipca 2014

Foto

Europoseł PO Jerzy Buzek został wybrany dzisiaj (07.07.) na przewodniczącego jednej z kluczowych komisji w Parlamencie Europejskim - przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE). Jerzego Buzka po upływie połowy kadencji europarlamentu zastąpi inny poseł do Parlamentu Europejskiego, były polski komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

 

 

Dużym sukcesem Platformy Obywatelskiej jest także stanowisko szefowej komisji spraw konstytucyjnych (AFCO) dla naszej europosłanki Danuty Huebner.

 

 

Ponadto, wśród posłów do Parlamentu Europejskiego PO, stanowiska wiceprzewodniczących komisji objęli: Barbara Kudrycka- komisja ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE), Danuta Jazłowiecka- komisja ds. zatrudnienia i spraw socjalnych (EMPL) oraz Jarosław Wałęsa komisji ds. rybołówstwa (PECH). Nasi pozostali eurodeputowani także wybrali już swoje komisje w PE.

 

 

Korzyści dla UE

 

Konieczne jest wypracowanie balansu między polityką energetyczną a klimatyczną UE, trzeba przesunąć ten balans w kierunku polityki energetycznej, trzeba też mocno zawalczyć o to, by rodzime źródła energii mogły być powszechnie wykorzystywane przez państwa członkowskie. To jest wprawdzie zagwarantowane w traktacie o UE, ale ciągle słyszymy wątpliwości co do tego, czy dobrze jest poszukiwać gazu z łupków albo używać węgla. Odpowiadamy - to jest bardzo korzystne dla UE, bo węgiel to nadal najtańsze źródło energii, trzeba tylko stosować czyste technologie-powiedział Jerzy Buzek, po swoim wyborze. Według niego, ważnym zadaniem dla UE jest też budowa przemysłu opartego o innowacje, który może dać zatrudnienie młodym ludziom. Musimy się też zająć sektorem telekomunikacji, bo on może dać mocny impuls wzrostu dla całej UE. Konieczne jest też stworzenie wspólnego unijnego rynku energii, by obniżyć ceny. I na tym będziemy się skupiać w tej komisji-podkreślił.

 

 

 

 

Źródło, fot.: PAP, platforma.org

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio