Donald Tusk zawsze przygotowuje różne warianty [AUDIO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Donald Tusk zawsze przygotowuje różne warianty [AUDIO]

Dodano: 15 lipca 2014

Foto

Dzisiaj Donald Tusk jest nie tylko premierem i szefem Platformy Obywatelskiej, ale też jest jej głównym atutem. Dzisiaj bez Donalda Tuska PO była by partią o wiele słabszą. Gdyby wyobrazić sobie karierę europejską naszego premiera, o czym pisała zresztą dzisiaj jedna z gazet, to pojawiłaby się wtedy oczywiście kwestia zarządzania partią na miejscu i ewentualnego następstwa w rządzie, ale jestem przekonany, że gdyby taka sytuacja zaistniała, to premier razem ze swoimi doradcami ma przygotowany „plan B”. To na pewno nie jest tak, że takiego planu nie ma. Znam dobrze Donalda Tuska od ponad 20 lat i wiem, że potrafi myśleć strategicznie i różne warianty z góry zawsze przygotowywał- powiedziałem dziś (14.07.) w rozmowie z Piotrem Najsztubem dla Tok FM.

 

Platforma osobowości

 

Z punktu widzenia zarządzania partią i w tym przypadku także współzarządzania państwem, tego rodzaju spekulacje są dozwolone w mediach, natomiast są niedopuszczalne wewnątrz partii politycznej, której przywódcą jest w danym momencie premier. Mówię to ze swojego doświadczenia i wiem bardzo dobrze, że w momencie kiedy by się rozpoczęły tego rodzaju spekulacje, kto i kiedy mógłby Donalda Tuska ewentualnie zastąpić w miejscu, w którym dzisiaj cała odpowiedzialność spoczywa właśnie na premierze, to nie służy wtedy ani jedności, ani spójności działań, ani też zarządzaniu tak skomplikowanym systemem jakim jest sama partia, ale przede wszystkim państwo.

 


W Platformie jest sporo indywidualności, które mam okazję obserwować w pracy codziennej i na pewno PO jest bogata w osobowości, choć nie są one tak medialnie obecne jak kiedyś był, np. Jan Rokita czy Zyta Gilowska. Unikałbym jednak wynoszenia jednych członków Platformy, np. intelektualistów, ponad drugich, bo każdy ma u nas znakomitą wiedzę w swojej dziedzinie i nie każdy musi pretendować do miana, np. humanisty, który jest najbliższy temu tytułowi intelektualisty. Kandydatów do ważnych ról w państwie, w Platformie, nie brakuje. Natomiast dzisiaj nie ma powodu do tego, żeby taką spekulację przeprowadzać.

 

Ważny sygnał Hanny Gronkiewicz-Waltz

 

Decyzja Pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o odwołaniu prof. Chazana ze stanowiska dyrektora szpitala św. Rodziny w Warszawie ma bardzo mocne podstawy prawne, a także merytoryczne. Znając poglądy pani prezydent na pewno nie było jej łatwo podjąć taką decyzję, ale zrobiła to w świetle prawa i uważam, że była to potrzebna i ważna decyzja, która pokazała, że nie wolno polskiego prawa naginać do własnych poglądów, czynić je wygodnym dla siebie, a fatalnym dla tych, którzy temu prawu na skutek takich decyzji podlegają. Jest to, moim zdaniem, ważny dla wszystkich sygnał. Pojawiają się coraz częściej głosy, że prawa naturalne powinny być nad prawem ustanowionym w polskim systemie państwowym. Mówi o tym często też kościół, ale o ile można taką dyskusję prowadzić na polu teoretycznym tak w praktyce nie może mieć to w ogóle zastosowania, bo to rujnowałoby cały system prawa w Polsce i rozdział państwa od kościoła czy innych wyznań.

 

 

 

Więcej [AUDIO]: tutaj.

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: tokfm.pl, Krzysztof Kaczanowski

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio