Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Straszne efekty rosyjskiego zaangażowania [AUDIO]

Dodano: 18 lipca 2014

Foto

Myślę, że ta tragedia to ewidentny efekt zaangażowania Rosji w konflikt. Żeby zestrzelić samolot z wysokości 10 km, bo na takim pułapie był boeing,  trzeba mieć wysokospecjalistyczny sprzęt i trzeba być znakomicie wyszkolonym żołnierzem, trzeba być szkolonym przez rok żeby taki sprzęt obsługiwać. Mówiąc najkrócej, wydaje się, że zaangażowanie rosyjskie daje straszne efekty- powiedziałem dziś (18.07.) w rozmowie z Jackiem Żakowskim w Poranku Tok FM.

 

 

Nieracjonalna argumentacja Putina

 

Na pewno będziemy mieli ze strony Rosji ostrą propagandę, już mieliśmy sugestie, że to Putin tam przelatywał, że to mogła być próba zamachu na niego. Radio rosyjskie w ogóle milczało przez pierwsze godziny i nie podawało żadnej informacji o tym co się stało, więc dziwnie Rosjanie się zachowywali, jeśli chodzi o przekaz, po pierwszej informacji agencji Interfax. Dzisiaj prezydent Putin mówi, że odpowiedzialna jest Ukraina bo wypadek odbył się na jej terytorium. To my możemy to samo powiedzieć o Smoleńsku- odpowiedzialna jest Rosja bo wypadek odbył się na terenie Rosji. To jest ten sposób rozumowania, który absolutnie nie może być przekonywujący dla nikogo kto obserwuje to co się tam dzieje.

 

 

Większa konsekwencja

 

To prawda, że Rosji od lat wiele uchodzi płazem,  ale mam nadzieję, że teraz wspólnota międzynarodowa zachowa się konsekwentniej. Mam taką nadzieję, bo nie mogę twierdzić, że tak się stanie, ponieważ zbyt długo żyje i zbyt długo obserwuje sposób działania krajów zachodnich, które w dużej mierze kierują się przede wszystkim interesem gospodarczym, a dopiero potem prawami człowieka czy kwestią wolności w takich państwach buforowych jakim się stała nagle Ukraina. Postawa USA jest tutaj postawą konsekwentną i zdecydowaną. Amerykanie prą do szerszych sankcji i wprowadzają je krok po kroku, zaostrzając ich charakter. Wydaje się, że ten sposób działania Europa powinna naśladować, bo tylko konsekwentne działanie może spowodować większy nacisk na Rosję. Mam nadzieję, że po takiej tragedii pewne otrzeźwienie przyjdzie do głów polityków.

 

Moim zdaniem, im dłużej trwa konflikt na Ukrainie, im bardziej dzisiaj przybiera charakteru zbrojnej agresji, tym mocniej Europa będzie dostrzegać to, że od początku mieliśmy rację tak zdecydowanie opisując rolę Rosji, ale trzeba też pamiętać, że politycy Platformy zawsze podkreślają, że nie jest naszym zadaniem antyrosyjska krucjata. Chodzi o to, żeby Rosji odebrać apetyt na agresję na swojego historycznego sąsiada.

 

Ignorować obsesje Kaczyńskiego

 

Pytany o słowa Jarosława Kaczyńskiego sugerujące działanie ministra Sikorskiego w interesie Rosji zaznaczyłem, że trzeba ignorować obsesje prezesa Kaczyńskiego. Dopytywany, czy myślę, że lider PiS wierzy w swoje słowa odparłem, iż kiedy to wymyślił jako sposób uderzania w Sikorskiego, to była metoda, ale dzisiaj już w to wierzy. Im starszy jest Jarosław Kaczyński, tym mocniej wierzy w swoje teorie spiskowe.

 

 

 

Więcej [AUDIO]: tutaj.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: tokfm.pl, prtsc z tokfm.pl

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio