Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Uchwała w sprawie upamiętnienia zasług Romana Dmowskiego uzasadniona i potrzebna [WIDEO]

Dodano: 23 lipca 2014

Foto

Mamy przed sobą do rozstrzygnięcia istotną kwestię z punktu widzenia zasług Romana Dmowskiego w rocznicę jego urodzin i śmierci. Kwestię, która zawsze będzie budziła kontrowersję, przynajmniej w tej części z nas, którzy interesują się bliżej historią Polski i podziałem ról jakie kiedyś pełnili Ci, którzy pracowali na rzecz odzyskania niepodległości Polski przed końcem I Wojny Światowej - mówiłem wczoraj (22.07.) przedstawiając oświadczenie w imieniu KP PO w sprawie poselskiego projektu uchwały upamiętniającej 150. rocznicę urodzin oraz 75. rocznicę śmierci Romana Dmowskiego.

 

Wielkie zasługi dla Polski

 

Roman Dmowski jest postacią niewątpliwie o wielkich zasługach dla niepodległości Polski, jego starania o zbudowanie pozycji Polski, zarówno w trakcie rozmów w Paryżu, w trakcie konferencji pokojowej, jak i potem w trakcie rozmów przed podpisaniem traktatu w Wersalu, były kluczowe dla późniejszych pozytywnych rozstrzygnięć. Nie mógł wtedy jego konkurent polityczny, właściwie przez większość życia, czyli Józef Piłsudski, liczyć na lepszego sprzymierzeńca niż Roman Dmowski. Paradoksalnie, obaj panowie o wielkim znaczeniu dla ówczesnej polityki Polski znakomicie w tej akurat jednej sprawie, szczęśliwie współgrali jeśli chodzi o intencje, sposób działania oraz skuteczność. I tutaj skuteczność Romana Dmowskiego myślę, że była nawet znacząco większa akurat jeśli chodzi o te rozstrzygnięcia parysko-wersalskie.

 

 

Rzucające cień poglądy

 

Warto też pamiętać, że niezależnie od tego, i stąd taka kompromisowa wersja uchwały, Roman Dmowski miał też niestety swoje późne poglądy, które rzuciły cień na całą jego działalność i jego zasługi dla budowania świadomości narodowej. Mianowicie nadmierne obsesje, nawet jeśli dyktowane względami konkurencji gospodarczej, jeśli chodzi o kwestie chociażby obecności żydów w życiu społeczeństwa polskiego. Nie zawsze jego poglądy zresztą zbiegały się nawet z poglądami jego towarzyszy w ruchu narodowym, bo przypomnę, że w kwestiach ustępstw wobec Rosji, był nawet przegłosowywany jeśli chodzi o własne środowisko. Złożył nawet mandat do Dumy z tego właśnie powodu, że w pewnym momencie ustępstwa wobec Rosji nadmiernie chciał swojemu środowisku politycznemu podyktować.

 

Uzasadniona i potrzebna uchwała

 

Dzisiaj jednak oceniamy zasługi Romana Dmowskiego i po to podejmujemy uchwałę, żeby docenić jego ogromny wkład w odzyskanie niepodległości po ponad 120 latach zaborów. To jest uchwała w tym względzie jak najgłębiej uzasadniona i jak najbardziej potrzebna, żebyśmy mimo różnych różnic politycznych nie zapominali o tego rodzaju wkładzie, tak zasłużonego polityka jakim był Roman Dmowski, w dorobek i pozytywną stronę naszej tradycji i naszej historii.

 

 

 

Więcej [WIDEO]: tutaj.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: sejm.gov.pl, KP PO

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio