Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [WIDEO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [WIDEO]

Dodano: 25 lipca 2014

Foto

Ponieważ zostałem przywołany, jako wnioskodawca, o skreślenie dwóch akapitów z uchwały upamiętniającej 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, chcę powiedzieć, najdelikatniej jak mogę, że uważam, iż śp. Lech Kaczyński, którego także miałem zaszczyt znać, byłby przeciwny umieszczeniu jego nazwiska w uchwale w 70-lecie Powstania Warszawskiego. W uchwale nie jest wymieniony żaden z dowódców Powstania, a jest wymieniona liczba sprzedanych biletów do Muzeum Powstania-argumentowałem dziś (25.07.) z mównicy sejmowej propozycje zmian w projekcie uchwały upamiętniającej PW.

 

Edukacyjna rola tego muzeum jest wspaniała, jest znakomita i doceniamy to, ale nie umieszczajcie w uchwale, w której jest krew ofiar, liczby odwiedzających muzeum. Trzeba zachować pewne proporcje. Skromność Lecha Kaczyńskiego powinna być dla Was wzorem-apelowałem do posłów PiS-u będących wnioskodawcami uchwały [WIDEO].

 

Hołd pamięci obrońców ojczyzny

 

W głosowaniu przyjęliśmy uchwałę, która oddaje ona hołd pamięci Polaków, którzy stanęli w obronie swojej Ojczyzny, w szczególności zaś tych, którzy poświęcili dla niej życie. Odrzuciliśmy dwie poprawki zgłoszone do projektu uchwały. Pierwsza wnosiła o skreślenie czwartego akapitu głoszącego, że do upadku Powstania doprowadziły "wstrzymanie sowieckiej ofensywy na prawym brzegu Wisły" i "ograniczone wsparcie ze strony aliantów". Druga poprawka postulowała przywrócenie skreślonych podczas posiedzenia komisji kultury dwóch akapitów poświęconych Muzeum Powstania Warszawskiego. Za całością uchwały głosowało 419 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 24 posłów.

 

Kotwica- Znak Polski Walczącej. Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.

Powstanie Warszawskie

 

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie - największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Dowództwo AK zakładało, że Armii Czerwonej zależeć będzie ze względów strategicznych na szybkim zajęciu Warszawy. Przewidywano, że kilkudniowe walki zostaną zakończone przed wejściem do miasta sił sowieckich. Oczekiwano również pomocy ze strony aliantów zachodnich.

 

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo lub zaginęło również około 2,3 tys. żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego gen. Zygmunta Berlinga, którzy usiłowali pomóc walczącej stolicy. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy.

 

Pomnik Małego Powstańca w Warszawie.

Rocznicowe obchody

 

W tym roku przypada okrągła, 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku obchodzić ją będziemy niezwykle uroczyście i jak co roku będzie jej towarzyszyć cały szereg imprez. Uroczyste obchody 70. Rocznicy Powstania rozpoczynają się pod koniec lipca, choć ich kulminacja nastąpi w sierpniu i będzie trwać tyle dni, ile trwało Powstanie, czyli 63. Jednym z pierwszych wydarzeń było otwarcie w środę w Muzeum Powstania Warszawskiego wystawy „Ślady. Rzecz o pamięci” na której wystawione są pamiątki uczestników okupacji i Powstania. W piątek, 25 lipca w warszawskim Parku Wolności odbędą się dwa koncerty plenerowe. Portrety 856 powstańców zaprezentuje w Alejach Ujazdowskich wystawa fotograficzna „POWSTAŃCY 1944/70.2014” autorstwa Wojtka Wieteski. Dwa dni przed wybuchem powstania, 30 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się pokaz  filmu „Miasto44” w reżyserii Jana Komasy.

 

W dniu wybuchu powstania, 1 sierpnia, obchody rozpoczną uroczystości przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944”, następnie odbędzie się uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, potem uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK na Wiejskiej, a o 17.00 wszyscy będą mogli złożyć hołd powstańcom, gdy w Godzinie „W” zawyją syreny. Wieczorem na Placu Piłsudskiego każdy będzie mógł wziąć udział we wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych. Z kolei od 2 do 5 sierpnia w Sali pod Liberatorem na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego wystawiany będzie spektakl „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” z udziałem Krystyny Jandy.

 

Kilka dni po rocznicy wybuchu powstania, 3 sierpnia, w Parku Wolności odbędzie się spotkanie pod hasłem „Podwórkowi Powstańcy, czyli dzieci w Powstaniu”, a 9 sierpnia ulicami stolicy przejedzie rajd rowerzystów Masa Powstańcza”. Trasa rajdu liczy 50 km i będzie prowadzić przez Wolę, Żoliborz i Śródmieście. Obchody zakończą się 2 października zgaszeniem ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej w Warszawie. O rocznicy wybuchu Powstania pamiętają też Polacy zagranicą. W Berlinie 29 lipca prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Joachim Gauck otworzą wystawę „Powstanie Warszawskie 1944”. Z kolei w Stanach Zjednoczonych Polacy z Greenpointu, nowojorskiej części dzielnicy Brooklyn, w ten weekend zaprezentują mural ku czci poległych powstańców. Mural, autorstwa Rafała Pisarczyka, polskiego malarza  mieszkającego w Nowym Jorku, powstaje na ścianie budynku Polskiego Domu Narodowego „Warsaw”.

 

 

 

 

 

Więcej o Powstaniu Warszawskim: tutaj.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: sejm.gov.pl, PAP, platforma.org, KP PO, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio