ZUS czy OFE- ostatnie dni na decyzję - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

ZUS czy OFE- ostatnie dni na decyzję

Dodano: 30 lipca 2014

Foto

Już tylko do czwartku (31.07.) można zdecydować, czy chcemy, aby część składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS-ie. Moim zdaniem, kwestia tego kto zostanie w OFE, a kto przeniesie się ZUS-u, będzie się rozstrzygać pokoleniowo. Ludzie młodsi, bardziej skłonni do ryzyka, dla których emerytura jest bardzo odległym tematem, chętniej zostaną w OFE. W starszym pokoleniu może być częściowy odwrót z OFE i powrót do ZUS-u. Ja jestem akurat w tej najstarszej grupie, która w całości pozostała w ZUS-ie.

 

Możliwość wyboru

 

Wyboru pomiędzy pozostaniem w OFE, a całościowym przekazywanie składek do ZUS możemy dokonać po raz pierwszy. Wcześniej część składki była obligatoryjnie  przekazywana OFE, a wybór ubezpieczonego ograniczał się jedynie do wyboru konkretnego OFE, choć w praktyce zdecydowana większość osób, trafiała do funduszu w drodze losowania.

 

 

ZUS czy OFE?

 

Ważne jest, że niezależnie od podjętej decyzji większa część składki, tak jak dotychczas, będzie trafiać na indywidualne konto  oraz subkonto w ZUS. Wybór dotyczy części przyszłej składki- 2,92% podstawy jej wymiaru – ok. 1/7 składki emerytalnej. Niezależnie od decyzji dotyczącej przyszłej składki, pozostałe środki na rachunku w OFE nadal będą inwestowane przez fundusz. Osoby, które chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, muszą do dnia 31 lipca 2014 r. złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE.

 

 

Oświadczenie można złożyć osobiście w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, listownie oraz w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Składki osób, które nie zadeklarują przekazywania przyszłej składki do OFE będą ewidencjonowane na indywidualnym subkoncie w ZUS.

 

 

 

Więcej [ZUS/OFE]: tutaj.

 

 

 

 

Źródło, fot: mpips.gov.pl, wprost.pl, zus-czy-ofe.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio