70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Dodano: 01 sierpnia 2014

Foto

W godzinę „W”, czyli o godz. 17:00, jak co roku, zawyją w stolicy syreny. Warszawiacy minutą ciszy uczczą pamięć o powstańcach, a prezydent Bronisław Komorowski odda im hołd na wojskowych Powązkach przed pomnikiem Gloria Victis. To będzie punkt kulminacyjny oficjalnych obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

 

W środę, 30 lipca prezydent odznaczył powstańców orderami i odznaczeniami państwowymi, a następnie podpisał ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej, którym jest kotwica z literą „P”. Wieczorem na Stadionie Narodowym odbył się pokaz filmu „Miasto 44”, a 31 lipca na Placu Krasińskich –koncert „Śpiew Murów 44”.

 

Powstanie Warszawskie było największą w II wojnie światowej bitwą ruchu oporu rozgrywającą się na obszarze miasta, która chociaż na chwilę dała Polakom przedsmak niepodległości. Zapadło głęboko w serca Polaków, wielu z nich do dziś nie może się pogodzić ze stratą bliskich, a data 1 sierpnia wiąże się dla nich nie tylko z wybuchem Powstania, ale i obowiązkiem odwiedzenia grobów tych, którzy zginęli.

 

 

Powstanie Warszawskie

 

Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Dowództwo AK zakładało, że Armii Czerwonej zależeć będzie ze względów strategicznych na szybkim zajęciu Warszawy. Przewidywano, że kilkudniowe walki zostaną zakończone przed wejściem do miasta sił sowieckich. Oczekiwano również pomocy ze strony aliantów zachodnich.

 

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo lub zaginęło również około 2,3 tys. żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego gen. Zygmunta Berlinga, którzy usiłowali pomóc walczącej stolicy. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy.

 

 

 

Więcej o Powstaniu Warszawskim: tutaj.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: platforma.org, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio