Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Wchodzą w życie zmiany w prawie wyborczym

Dodano: 26 sierpnia 2014

Foto

Możliwość glosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców to jedna ze zmian, które wprowadza wchodząca dziś (26.08.) w życie Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Dotychczas taką możliwość miały tylko osoby niepełnosprawne oraz przebywające za granicą.

 

 

Zainteresowani tą formą oddania głosu będą tylko musieli zgłosić to w gminie do 15 dnia przed wyborami. Pakiet wyborczy wyborca będzie mógł odebrać w urzędzie gminy albo zostanie on przesłany bezpośrednio pod wskazany adres. Z głosowania korespondencyjnego będą wyłączone wybory do organów stanowiących samorząd, wybory wójta oraz najbliższe wybory samorządowe.

 

 

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

 

Nowelizacja wprowadza także dodatkowe udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Chodzi, m.in. o skrócenie z 14 do 5 dni przed wyborami terminu na złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez niepełnosprawnego lokalu. To także umożliwienie wyboru lokalu do głosowania spośród wszystkich lokali na obszarze gminy, a nie tylko spośród tych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych.

 

Wśród  przyjętych udogodnień jest też zwiększenie liczby lokali wyborczych dostosowanych dla osób niepełnosprawnych. Powinna ona wynosić co najmniej: 1/5 wszystkich lokali obwodowych komisji wyborczych w danej gminie do końca 2014 r. , do końca 2015 r. – 1/3 wszystkich lokali, a do 31 grudnia 2016 r. – 2/5 wszystkich lokali. Od 1 stycznia 2017 r. ma ich być co najmniej połowa.

 

Zmiany w finansowaniu KW

 

Nowelizacja przewiduje także, m.in. zmiany w zakresie finansowania komitetów wyborczych i ich rozliczania. Państwowa Komisja Wyborcza będzie mogła przyjąć sprawozdanie finansowe z zastrzeżeniami, jeśli suma zakwestionowanych środków nie przekroczy 1 proc. ogółu przychodów komitetu. Do tej pory PKW odrzucała sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego, jeśli środki finansowe pozyskał z naruszeniem przepisów bez względu na wielkość kwoty. Ponadto ustawa upraszcza regulacje dotyczące skutków łączenia mandatów i jednoczesnego kandydowania. Europoseł będzie tracił mandat z mocy prawa, jeśli zostanie wybrany, powołany na inną funkcję lub stanowisko, których nie można łączyć z mandatem posła do PE. Dotychczas europoseł miał 14 dni na decyzję, z której funkcji zrezygnować.

 

 

 

 

Źródło, fot.: sejm.gov.pl, platforma.org, Krzysztof Białoskórski

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio