Donald Tusk Przewodniczącym Rady Europejskiej - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Donald Tusk Przewodniczącym Rady Europejskiej

Dodano: 30 sierpnia 2014

Foto

Na dzisiejszym posiedzeniu członkowie Rady Europejskiej, czyli szefowie państw UE, wybrali premiera Donalda Tuska na nowego Przewodniczącego Rady Europejskiej. Jeszcze nigdy Polak nie piastował tak ważnego stanowiska na arenie międzynarodowej.

 

Stanowisko szefa Rady Europejskiej dla Donalda Tuska to dla Polski ogromny sukces. To nie jest funkcja, w której będzie on reprezentować polskie interesy, tylko równoważyć interesy różnych krajów. Ze względu na sytuację na Ukrainie niezwykle istotne jest jednak to, że Tusk będzie mógł przedstawiać na forum europejskim polski punkt widzenia.

 

Energia potrzebna UE

 

Polskie dziedzictwo, jego doświadczenie, mogą stać się bardzo istotnym źródłem energii, której UE potrzebuje i będzie potrzebowała w przyszłości bardziej niż kiedykolwiek wcześniej– powiedział premier Donald Tusk po wyborze na nowego przewodniczącego Rady Europejskiej. Przychodzę do Brukseli z kraju, który głęboko wierzy w sens zjednoczonej Europy. 80 proc. moich rodaków głęboko wierzy w sens Unii Europejskiej i nie szuka alternatywy– podkreślił.

 

 

Wyobraźnia i zdrowy rozsądek
 

Codziennie musimy sobie odpowiadać na pytanie - wobec konfrontacji na Ukrainie, ale także wobec sytuacji w Syrii, Libii - kim my jesteśmy, jak my wspólnie możemy odpowiedzieć na to wyzwanie?– mówił premier. Pomożemy Ukrainie, pomożemy naszym sąsiadom na południu, wyłącznie wtedy, kiedy będziemy umieli zbudować wspólny, jednoznaczny punkt widzenia. Musimy być jednocześnie odważni i odpowiedzialni. Wyobraźnia i zdrowy rozsądek muszą być razem - szczególnie wobec wyzwań, które są tak dramatyczne w sąsiedztwie UE- podkreślił premier Tusk.

 

Donald Tusk będzie też przewodniczyć szczytom strefy euro. Odnosząc się do tego stwierdził, że istnieje specyficzny typ problemów strefy euro, ale celem jest utrzymanie jedności Unii Europejskiej.

 

Przewodniczący od 1 grudnia

 

O kandydaturze polskiego premiera na to stanowisko mówiło się już od kilku tygodni, ale w ostatnich dniach liczba zachodnich polityków popierających kandydaturę Donalda Tuska znacznie wzrosła. Do najzagorzalszych należała kanclerz Niemiec Angela Merkel, ostatnio poparł go też premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Zwolennikiem wyboru Polaka był też kończący swoją kadencję przewodniczący Herman Van Rompuy. Ostatecznie premier Polski miał prawie 90 procentowe poparcie.

Przewodniczący PO obejmie nowe stanowisko w dniu 1 grudnia b.r. zastępując Van Rompuy’a, którego kadencja skończy się w ostatnim dniu listopada.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: platforma.org, gazeta.pl

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio