Dzień Wolności i Solidarności - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Dzień Wolności i Solidarności

Dodano: 31 sierpnia 2014

Foto

34 lata temu założyłem pierwsze w całej Wielkopolsce szkolne koło NSZZ „Solidarność”. Wspominam tamten czas z wielkim sentymentem, ale oczywiście też jako czas trudny bo nie było nam łatwo walczyć z systemem - wspominałem w rozmowie z dziennikarzami podczas obchodów Dnia Solidarności i Wolności w Poznaniu.

 

Z okazji Dnia Solidarności i Wolności, w Poznaniu odbyła się dziś (31.08.) msza św. w kościele przy ul. Fredry. Po niej nastąpił uroczysty przemarsz pod Poznańskie Krzyże, gdzie złożono kwiaty. Wielkopolska Solidarność znalazła też nieco inny sposób na świętowanie. Wczoraj przez Poznań przejechała motocyklowa parada, a na dziś odbył się m. in. turniej piłkarski.

 

34. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

 

W sierpniu 1980 roku przebudzony naród nie żądał tylko podwyżek płac. Obok postulatów ekonomicznych pojawiły się polityczne. Na bramie stoczni wywieszono 21 postulatów powołanego wcześniej Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Wkrótce fala strajków ogarnęła całą Polskę, a MKS pod koniec protestu reprezentował ponad 600 przedsiębiorstw. W końcu doszło do podpisania porozumień sierpniowych.  Dzieckiem sierpnia 1980 roku stał się, powołany 17 września 1980 r., Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Była to pierwsza od czasu zniszczonego przez komunistów PSL Mikołajczyka niezależna od władzy siła polityczna w powojennej Polsce.

 

  

 

 Dzień Solidarności i Wolności

 

Dzień Solidarności i Wolności obchodzony jest  w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Uroczystości upamiętniające sierpniowy zryw Polaków, z którego zrodził się pierwszy po wojnie niezależny, samorządny związek zawodowy, będący zarazem masowym ruchem obywatelskim – NSZZ „Solidarność”, odbywają się w wielu miastach Polski, także w stolicy Wielkopolski.

 

32. rocznica powstania poznańskiego oddziału Solidarności Walczącej

 

"Solidarność Walcząca" była jedną z największych niepodległościowych organizacji niezależnych, wywodzących się z pierwszej w bloku wschodnim masowej organizacji społecznej NSZZ „Solidarność”, powstałych w konsekwencji delegalizacji „Solidarności” przez komunistyczne władze PRL-u oraz wprowadzenia stanu wojennego.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: ipn.gov.pl, gloswielkopolski.pl, Grzegorz Dembiński

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio