Schetyna dobrym kandydatem na ministra infrastruktury i rozwoju regionalnego - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Schetyna dobrym kandydatem na ministra infrastruktury i rozwoju regionalnego

Dodano: 10 września 2014

Foto

Grzegorz Schetyna byłby dobrym kandydatem na ministra infrastruktury i rozwoju regionalnego w nowym rządzie Ewy Kopacz. To dobra kandydatura, ponieważ marszałek Schetyna jest wystarczająco sprawnym i kompetentnym politykiem, aby objąć takie stanowisko- powiedziałem dziś (10.09.) w rozmowie z dziennikarzami.


Schetyna na pewno jest predysponowany do objęcia tak ogromnego ministerstwa, jakie zostawia Elżbieta Bieńkowska, czyli resortu infrastruktury i rozwoju, szczególnie jeśli patrzeć na skalę wyzwań, jakie stoją przed poszczególnymi ministrami.

 

Pełna autonomia Ewy Kopacz

Czy zmiany w rządzie powinny być głębokie, czy niewielkie? W tej sprawie w pełni autonomiczna i jedynie kompetentna jest marszałek Ewa Kopacz - za chwilę desygnowana nowa pani premier. To jej kompetencje, decyzje, oceny pracy dotychczasowych ministrów, powinny w efekcie być podstawowym punktem wyjścia do nowego gabinetu. Najważniejsze jest, aby rząd PO-PSL był skuteczny w tym trudnym okresie. Przed sobą mamy trzy kampanie wyborcze, mamy rok przed wyborami parlamentarnymi, po raz pierwszy w których Donald Tusk nie będzie dominował na polskiej scenie politycznej.

 

 

Ważniejsze od wymiany ministrów konstytucyjnych jest jak najlepsza konstrukcja jej zespołu doradczego, bezpośrednio pracującego w Kancelarii Premiera. Najbliżsi doradcy, to jest klucz do trafnych decyzji. Krytycy marszałek Kopacz nie doceniają jej zdolności przywódczych. Uważam, że jej kontakty z Tuskiem - jako szefem Rady Europejskiej - powinny być częste, zwłaszcza w przypadku zaostrzenia konfliktu na Ukrainie. To nie będzie znaczyło, że ktoś jest od kogoś zależny czy zachowuje się jak podwładny, po prostu takie konsultacje z szefem Rady Europejskiej będą naturalne.

Bardzo dobry minister kultury

Pytany o medialne spekulacje, według których mógłby objąć w nowym rządzie resort kultury, zaznaczyłem, że niedawno mianowana minister kultury Małgorzata Omilanowska jest bardzo dobrym szefem resortu, osobiście z nią współpracowałem przez ostatnie lata, kiedy była wiceministrem kultury, jestem także na co dzień jej współpracownikiem w Radzie Muzeum Historii Żydów Polskich. Cenię ją bardzo wysoko, nie widzę powodu, żeby ją zastępować, nigdzie się z Sejmu nie wybieram.
Dopytywany czy Cezary Grabarczyk jest głównym kandydatem na nowego marszałka Sejmu, powiedziałem, iż o tym zdecyduje klub parlamentarny, na taką decyzję trzeba poczekać, nie spieszyłbym się z taką nominacją.

 

Demokratyczna rywalizacja

Po rezygnacji Donalda Tuska z funkcji szefa partii, nie powinno się zbytnio odkładać wyborów na przewodniczącego Platformy. Każdy, kto chce startować na szefa Platformy, powinien być w gotowości i powinien szykować się do kampanii. Najpierw jednak są wybory samorządowe, a potem możemy wrócić do tematu, kiedy przeprowadzić wybory wewnętrzne. Pytany, czy start Grzegorza Schetyny w wyborach na szefa PO i jego starcie z Kopacz może doprowadzić do poważnych konfliktów w partii tłumaczyłem, że rywalizacja demokratyczna nigdy nie jest wojną, Schetyna sam siebie nazywa patriotą Platformy, więc nie sądzę, żeby jego start spowodował jakiekolwiek perturbacje.

 

Nowy szef Platformy wybrany w wyborach bezpośrednich, będzie dodatkowym atutem dla partii w kampaniach wyborczych. Szczególnie, że jak są wybory na przewodniczącego partii, to media zajmują się naszą rywalizacją przez 6 tygodni, wypełniamy wtedy przestrzeń medialną, to jest dobre dla partii i jej notowań.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: PAP, platforma.org, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio