Profesor Jan Berdyszak nie żyje - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Profesor Jan Berdyszak nie żyje

Dodano: 20 września 2014

Foto

W wieku 80-lat w czwartek zmarł w Poznaniu profesor Jan Berdyszak, wybitny polski malarz, grafik, rzeźbiarz i scenograf. W latach 1984-1987 prorektor poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

 

 

Urodził się 15 czerwca 1934 roku w Zaworach koło Książa Wielkopolskiego. Pierwszych lekcji rysunku udzielał mu ojciec, Józef, który był rzeźbiarzem. Ogromne znaczenie dla młodego Jana miało spotkanie z zaprzyjaźnionym z rodziną grafikiem i malarzem profesorem Janem Wronieckim. To on ukierunkował myślenie chłopca na sztukę. W latach 1952- 58 Jan Berdyszak studiował na ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, w pracowni rzeźby profesora Bazylego Wojtowicza. W tym samym czasie podjął studia na Wydziale Malarstwa. Pierwszą ważną nagrodę otrzymał w roku 1956 na Ogólnopolskiej Międzyuczelnianej Wystawie Grafiki i Rysunku Kół Naukowych. Była to III nagroda za gipsoryt dedykowany szwajcarskiemu kompozytorowi Arhurowi Honeggenowi.

 

Jan Berdyszak działając jako rzeźbiarz, malarz i grafik poszerzał granice gatunków. Tworzył formy integralne. Zasłynął jako twórca obrazów strukturalnych, których cykl zapoczątkował w roku 1965 roku. Pięć lat później pojawiły się pierwsze prace z kolejnego ważnego cyklu "Projekt wyobrażeń". Od 1971 roku Jana Berdyszaka interesowało jako materiał rzeźbiarski szkło. W latach 1973-83pracował nad cyklem złożonym z autooffsetów "Studia po..." W roku 2000 rozpoczął pracę nad cyklem "Reszty reszt". Po raz ostatni jego prace były pokazywane w poznańskim Muzeum Narodowym podczas wystawy "Horyzonty Grafiki".

 

 

Pogrzeb profesora Jana Berdyszaka odbędzie się w środę 24 września o godzinie 12 na cmentarzu miłostowskim od ul. Warszawskiej w Poznaniu.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: gloswielkopolski, archiwum UA, archiwumkrutulskiego.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio