Niezwykle ważna rola Raosława Sikorskiego w ostatnim 25-leciu - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Niezwykle ważna rola Raosława Sikorskiego w ostatnim 25-leciu

Dodano: 24 września 2014

Foto

Droga Radosława Sikorskiego jest pełna doświadczeń, dobrych elementów, można powiedzieć, że Radosław Sikorski był jednym z tych polityków, którzy niezwykle ważną i pozytywną rolę odegrali w 25-leciu wolności polskiej- mówiłem dziś (24.09.) w Sejmie, prezentując kandydaturę byłego szefa MSZ na stanowisko marszałka Izby.

 

Początki działalności Radosława Sikorskiego to uczniowski komitet strajkowy zorganizowany po wydarzeniach w Bydgoszczy w marcu 1981 r. W późniejszych latach Sikorski był emigrantem politycznym, korespondentem wojennym w Afganistanie, a po powrocie do kraju rozpoczął pełnienie różnych ważnych funkcji państwowych. Był wiceministrem obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego i odpowiadał m.in. w początkach polskiego drogi do NATO za przystosowywanie armii i systemu obronnego do systemu Paktu Północnoatlantyckiego, później pracował także w rządzie AWS, był zastępcą ministrów spraw zagranicznych Bronisława Geremka i Władysława Bartoszewskiego. Następnie został senatorem, posłem, ministrem obrony narodowej w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a od 2007 roku ministrem spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska.

 

To także polityk o wpływach i pozycji międzynarodowej, o wielu koneksjach międzynarodowych, o szacunku, jeśli chodzi o środowiska polityczne wszystkich krajów Zachodu czy Stanów Zjednoczonych. Jest politykiem, który zbudował wraz z Carlem Bildtem program Partnerstwa Wschodniego, co więcej - w wielu punktach przeprowadził go skutecznie, spowodował, że Europa odwróciła się od wyłącznego finansowania kierunku południowego, na czym zawsze zależało np. Francji, zaczęła wreszcie finansować i uprawiać racjonalną i dalekowzroczną politykę wschodnią. Efektem tej nowej polityki wschodniej UE są zmiany jakie zaszły w Mołdawii, Gruzji oraz te, które obserwujemy też na Ukrainie, w tym niezwykle trudnym dla tego państwa czasie agresji rosyjskiej.

 

   

 

Warto mówić o tych osiągnięciach Radosława Sikorskiego w momencie kiedy ma on łączyć Sejm, ma być marszałkiem i koalicji i opozycji. Radosław Sikorski odnosił sukcesy w dyplomacji, o których się dzisiaj być może nie pamięta, ale był taki moment 26 listopada 2010 r. kiedy na skutek starań dyplomatycznych właśnie m.in. ministra Radosława Sikorskiego, o czym być może nie wszyscy pamiętają, rosyjska Duma przyjęła uchwałę potępiającą mord katyński. O takich osiągnięciach warto pamiętać, bo one świadczą o zdolnościach dyplomatycznych i koncyliacyjnych, wykraczających poza zwykłe ramy, o jakich zwykle mówimy w dyskusjach politycznych.

 

Radosław Sikorski jest doskonale znany posłom, rozpoznawalny jako polityk i nie wymaga obszernej rekomendacji. Dla uzmysłowienia bogactwa życiorysu kandydata na marszałka Sejmu, wspomniałem, że jesienią 1986 r. działacze opozycji demokratycznej w Poznaniu zaczęli otrzymywać pisma z Zachodu, wykorzystywane przez nich do pracy intelektualnej nad tym, jak w przyszłości mogłaby wyglądać Polska kiedy będzie wolna, a wśród tych periodyków był m.in. brytyjski "The Spectator" z tekstami Radosława Sikorskiego.

 

Jesienią 1986 r. w tym piśmie o niezwykle wyrafinowanej angielszczyźnie, piśmie intelektualnie chyba o najwyższym poziomie z wszystkich periodyków, jakie ukazywały się wówczas w Europie, pojawiały się pierwsze teksty Radka Sikorskiego, jego relacje z Afganistanu, relacje z wojny z ówczesnym Związkiem Radzieckim, wojny mudżahedinów, tego co się tam wtedy działo, ale też to właśnie Radek Sikorski jako korespondent z Afganistanu sygnalizował niebezpiecznie rosnącą siłę talibów. Na zakończenie swego wystąpienia rekomendowałem posłom z całym przekonaniem i z całą siłą kandydaturę Radosława Sikorskiego na marszałka Sejmu.

 

 

Więcej [WIDEO]: tutaj

 

 

 

 

 

Źródło: sejm.gov.pl, klub.platforma.org

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio