Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Zmiany w PIT- realna i wymierna pomoc dla rodzin wielodzietnych

Dodano: 30 września 2014

Foto

Rodziny wychowujące troje lub więcej dzieci będą mogły liczyć na poprawę swojej sytuacji finansowej. Rząd, przyjmując dziś (30.09.) projekt nowelizacji ustawy o PIT, zdecydował o podniesieniu o 20 proc. ulgi na trzecie i każde następne dziecko w rodzinie. Ulga na trzecie dziecko wzrośnie do 2 tys. zł, natomiast ulga na każde kolejne dziecko zwiększy się do 2,7 tys. zł. Nowe przepisy stanowią rzeczywistą pomoc finansową dla rodzin wielodzietnych.

 

Realna i wymierna pomoc

 

Kiedy w rodzinie z trojgiem dzieci pracuje tylko jeden rodzic zarabiający minimalne wynagrodzenie- 1 680 zł, a drugi zajmuje się wychowaniem dzieci, rozliczając się wspólnie za 2014 r., otrzymają łączny zwrot z tytułu ulgi na troje dzieci w wysokości 4 224,12 zł. Co bardzo ważne, zgodnie z obecnymi przepisami otrzymaliby tylko 430,93 zł, czyli tyle, ile wynosi podatek dochodowy po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 

 

Kiedy jedno z rodziców zarabia tyle, ile wynosi przeciętne wynagrodzenie – czyli 3 650,06 zł, a drugi rodzic nie pracuje i zajmuje się wychowaniem trójki dzieci, to zgodnie z nowym prawem, wspólnie rozliczając się za rok 2014 rodzice mogą liczyć na zwrot z tytułu ulgi na troje dzieci w wysokości 4 224,12 zł. Uwzględniono tu zwiększoną o 20 proc. ulgę na trzecie dziecko. Bez zaproponowanych zmian – rodzina ta mogłaby otrzymać zwrot w wysokości 2 521,60 zł.

 

Dodatkowa chroniona najniższych świadczeń

 

Dzisiejsze decyzje Rady Ministrów wprowadzają także jednorazową modyfikację obecnie funkcjonujących zasad waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Oznacza to, że od 1 marca 2015 r. świadczenia z FUS zostaną podwyższone o 1,08 proc., nie mniej jednak niż o 36 zł. W ten sposób poziom najniższych świadczeń będzie dodatkowo chroniony.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: premier.gov.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio