Ewa Kopacz to mocne uderzenie i świeży oddech [AUDIO/WIDEO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Ewa Kopacz to mocne uderzenie i świeży oddech [AUDIO/WIDEO]

Dodano: 08 października 2014

Foto

Donald Tusk wyprowadził nas z wieloletniej niewoli opozycyjnej. Wyprowadził do władzy. Jednak przy całym niezwykłym talencie Tuska, przy wszystkich jego ogromnych zaletach, byli ludzie, którzy oddalili się od PO. To było zmęczenie, zużycie polityka. Dziś dzięki m.in. ciekawemu expose, ludzie wracają. Dziś znów prowadzimy w sondażach, to dobry prognostyk na zbliżające się wybory. Ewa Kopacz to mocne uderzenie i świeży oddech- powiedziałem dziś w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Kontrwywiadzie” RMF FM.

 

(…)

Konrad Piasecki: Czy Platforma przeżywa jakieś katharsis, jakieś odrodzenie, jakieś wyzwolenie z okowów?

Rafał Grupiński: Nie. Jesteśmy partią, która konsekwentnie realizuje strategię, która ma być dla nas pewnego rodzaju sprawdzianem, jeżeli chodzi o odbudowanie zaufania wyborców. (…) Jest bardzo ważna zmiana, bo to jest zmiana przywództwa i zmiana premiera, także jest to na pewno dla wielu ludzi, myślę, że dla tych, których pan redaktor na pewno pamięta z opisów socjologów, tzw. naszych wyborców, którzy przeszli do poczekalni, na pewno jest to szansa na nowe otwarcie. Nie wiemy często, czego ci ludzie oczekiwali i dlaczego odebrali jakby swoje głosy i na chwilę się oddalili od Platformy. Dzisiaj dzięki pani premier Ewie Kopacz, dzięki jej zaletom, które znamy, i expose bardzo ciekawemu wracają i to jest dla nas bardzo dobra wiadomość.

(…)

Troszkę stłamszeni, przyzna pan, byliście za Tuska. To nawet w wywiadach różnych można było poczytać. Jak to, że upokarza przyjaciół, że traktuje ludzi utylitarnie. Tak głośno mówili pańscy koledzy partyjni.

Tak? Ja nie czułem się stłamszony na szczęście, być może jestem trochę bardziej twardy. Natomiast, jeśli chodzi o kwestę decyzji, jakie przed nami i tego, co mówiła pani premier Ewa Kopacz, to to jest rzeczywiście niezwykle istotne z tego punktu widzenia, o którym przed chwilą mówiłem, czyli odbudowywanie zaufania jest podstawą dla każdej formacji politycznej, bo jeśli słabniemy w sondażach, to znaczy, że jednak część tego zaufania gdzieś się od nas oddaliła.

Ale co sprawiło, że to zaufanie się oddaliło? Jak pan diagnozuje?

 

Ja myślę, że to w dużym stopniu to jednak było zmęczenie wieloletnim rządzeniem.

Tuskiem?

Chce pan spersonalizować politykę bardzo mocno. Natomiast proszę pamiętać, że każdy z nas gdzieś u siebie reprezentuje Platformę, lepiej lub gorzej, że wyborcy często patrzą nie na akurat Tuska, tylko na tych polityków Platformy, którzy są ich najbliżej, gdzieś tam w terenie, w samorządzie..

I ci byli też zmęczeni? Wszyscy byliście zmęczeni?

Myślę, że nie było tak źle, bo jednak my nie traciliśmy tego dobrego drugiego miejsca przez pewnie czas za PiS-em, więc też nie przesadzajmy, ale to przeszłość. Dzisiaj znowu prowadzimy w sondażach i uważam, że to jest dobry prognostyk na najbliższe wybory - zarówno samorządowe, jak i przyszłoroczne parlamentarne.

 

 

Wystąpienia Kopacz trochę mi pobrzękuje słynnymi słowy. Nie porównuję postaci: "nagromadziło się w życiu Polski wiele zła, wiele bolesnych doświadczeń". I tak to trochę to wygląda, że zerwanie z kultem jednostki i idziemy do przodu.

Proszę pamiętać, że Donald Tusk przy wszystkich jego ogromnych zaletach, jako przywódcy politycznego, przywódcy, który wygrał dwukrotnie wybory parlamentarne, który w ogóle - jeśli już mówić o jakiś porównanych z egipskimi, biblijnymi skojarzeniami - to wyprowadził nas z wieloletniej niewoli opozycyjnej. To oczywiście w 2007 roku. To jest oczywiste. Natomiast jest też taka kwestia. Proszę pamiętać, że Donald Tusk w tym swoim niezwykłym politycznym talencie miał już ponad czy blisko 50 procent braku zaufania wyborców. Czyli to zużycie polityka, który cały czas bierze na siebie ciężar odpowiedzialności za państwo, za błędy formacji, której przewodzi. Prawda, bo tych błędów trochę popełnialiśmy itd. Polityk podlega pewnemu zużyciu i z tego powodu wejście Ewy Kopacz jako nowego w tej chwili lidera i nowego premiera, daje nam mocne uderzenie, daje nam świeży oddech.

 

To trzy konkrety związane z tym nowym otwarciem. Będzie nowa ustawa o związkach partnerskich przez ten rok?

 

Tego jeszcze nie wiemy oczywiście, bo nie wiemy jak będzie wyglądała matematyka. Proszę pamiętać, że rozsypało się środowisko np. Palikota.

 

(...)

 

Trybunał Stanu, Ziobro, Kaczyński, mam wrażenie, że tracicie serce dla tego?

Tu jest w tej chwili sytuacja zmiany szefa Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, ale ja mam tyle samo serca, bo uważam, że odpowiedzialność polityków zawsze powinna być w równej mierze sądzona poprzez ocenę czynów, jakie oni wcześniej popełniają.

I dla komisji śledczej, którą można by z... Prawo i Sprawiedliwość, jak mówił Sikorski też pan ma serce?

 

I tu moje stanowisko tez się nie zmieniło, jeśli chodzi o wskazanie wszystkich możliwych błędów, jakie popełnił Macierewicz w zasadzie osłabiając bardzo mocno państwo w czasie rozwiązania WSI.

 

 

 

 

Więcej [AUDIO/WIDEO]: tutaj.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: rmf24.pl

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio