Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Jestem dobrej myśli w sprawie Teatru Ósmego Dnia

Dodano: 16 października 2014

Foto

Gorąco wspieram pomysł przejścia Teatru Ósmego Dnia pod zależność Ministerstwa Kultury. Spotkałem się w tej sprawie z wiceministrem kultury Andrzejem Wyrobcem, rozmawiałem też wstępnie z minister Małgorzatą Omilanowską. Oboje uznali pomysł za interesujący. Oczywiście musi być to jeszcze poparte wyliczeniami finansowymi, trzeba dopracować szczegóły i przekonać ministerstwo. Jestem dobrej myśli.


Moim zdaniem, konflikt władz Poznania z zespołem teatru nie będzie dla ministerstwa istotnym argumentem. Dla teatru byłoby jednak dobrze, gdyby nie musiał podlegać naciskom prezydenta Ryszarda Grobelnego, którego polityka kulturalna staje się ostatnio bardzo konserwatywna.

 

 

Teatr Ósmego Dnia kończy w tym roku 50 lat. Powstał jako teatrzyk studentów polonistyki, ale z czasem stał się jednym z najważniejszych polskich teatrów alternatywnych. Jego przyszłość stanęła pod znakiem zapytania kilka miesięcy temu, gdy władze Poznania odwołały ze stanowiska dyrektorki aktorkę Ewę Wójciak. Teatr należy bowiem do miasta i jest finansowany z samorządowych pieniędzy.

 

Władze Poznania zdecydowały, że przed wyborami samorządowymi nie rozpiszą konkursu na nowego dyrektora teatru. Zespół teatru ogłosił, że nie uznaje decyzji władz Poznania i nie zaakceptuje nowego dyrektora. W najbliższy weekend założona przez aktorów fundacja rozpoczyna Festiwal Okupacyjny. To cykl spektaklów, koncertów i dyskusji, których celem jest krytyka polityki kulturalnej miasta.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: poznan.gazeta.pl, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio