Dziękuję Rzeczypospolitej za zaangażowanie w odsłanianie rzeczywistości - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Dziękuję Rzeczypospolitej za zaangażowanie w odsłanianie rzeczywistości

Dodano: 25 października 2014

Foto

Dziękuję za codzienną pracę oraz zaangażowanie w odsłanianie prawdziwej rzeczywistości otaczającego nas świata – szczególnie za przybliżanie i rozświetlanie zawiłości prawa i ekonomii. Życzę, aby Wasza praca znajdowała stałe uznanie w rosnącej liczbie czytelników i sympatyków Redakcji. Czytelnikom życzę ciekawej lektury wywiadów z osobowościami, analiz, a także wielu dobrych informacji na łamach Waszej „Rzepy”- napisałem do redakcji "Rzeczypospolitej" z okazji jej jubileuszu 25-lecia.

 

 

25 lecie wolności Rzeczypospolitej

 

Ten rok jest wyjątkowy dla Polek i Polaków. Świętujemy 25. rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów po odzyskaniu suwerenności. To dobra chwila, by spojrzeć „za siebie” i podsumować okres zapoczątkowany zdecydowanymi decyzjami premiera Tadeusza Mazowieckiego. Jestem przekonany, że czytelnikom dziennika „Rzeczpospolita” osoba premiera Tadeusza Mazowieckiego jeszcze mocniej zapadła w pamięć. Dziś bowiem trudno wyobrazić sobie 25-lecie polskiej wolności bez „Rzeczpospolitej”.

 

Oceniając lata przełomu z perspektywy dziejów redakcji, można powiedzieć, że dzięki premierowi Mazowieckiemu gazeta odzyskała swoją niezależność. To wówczas redakcję dziennika objął niezapomniany Dariusz Fikus. Pod jego kierunkiem „Rzeczpospolita” była wielokrotnie nagradzana w prestiżowych konkursach. 

 

W rocznicę przekazania przez premiera Tadeusza Mazowieckiego „Rzeczpospolitej" w ręce Dariusza Fikusa prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył dziennikarzy i redaktorów zasłużonych dla tej gazety. Trzeba podziękować dziennikarzom „Rzeczpospolitej" za działania, które wiązały się ze służbą państwu polskiemu poprzez mądre korzystanie z polskiej niezależności i wspieranie niełatwych reform, które stały się podstawą polskiego sukcesu. Tytuł ma swój udział w głębokim przekształceniu polskiej rzeczywistości mówił prezydent Bronisław Komorowski w redakcji „Rzeczpospolitej" na uroczystości związanej z 25. rocznicą przekształcenia dziennika rządowego w medium w pełni niezależne.

 

 

Lider prasy codziennej

 

Stało się to w jesienią 1989 roku. Ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki powierzył kierowanie redakcją Dariuszowi Fikusowi, który objął ją 16 października. W ciągu 25 lat „Rzeczpospolita" stała się jednym z liderów prasy codziennej w Polsce. Jest najczęściej cytowaną gazetą w naszym kraju, bez niej nie wyobrażają sobie pracy ani szefowie firm, ani politycy, ani zwykli czytelnicy. Jest od dawna pismem pierwszego wyboru dla kadry menedżerskiej i kierowniczej.

 

„Rzeczpospolita" ma swój udział w głębokim przekształceniu polskiej rzeczywistości. W tym czasie na łamach gazety pisali m.in. Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert. W sumie 9150 autorów. Prezydent Bronisław Komorowski dziękował redakcji za włączanie się w proces budowy nowoczesnego państwa, za wzmacnianie elementów tradycji i wiedzy o narodzie. Dziękuję za to, że potraficie w różnych okresach mądrze zagospodarować cząstkę wolności- wolności słowa, myśli, działania- w sposób jak najlepszy dla całej wspólnoty narodowej- mówił prezydent.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: rp.pl

  


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio