Otwarto Muzeum Historii Żydów Polskich - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Otwarto Muzeum Historii Żydów Polskich

Dodano: 29 października 2014

Foto

Wyjątkowe widowisko, dni otwarte, spotkania ze świadkami historii i koncerty. W Muzeum POLIN została otwarta wystawa prezentująca tysiąc lat historii Żydów polskich. W uroczystościach w Warszawie wzięli udział m.in. premier Ewa Kopacz, prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Izraela Reuwen Riwlin.

 

 

 

Tysiąc lat historii polsko-żydowskiej
 

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prezentuje tysiącletnią historię stosunków polsko-żydowskich. Pokazuje, że historie obu tych narodów połączone są silną więzią, czego dowodem jest wspólne, bogate dziedzictwo kulturowe. W Muzeum, poprzez instalacje artystyczne, eksponaty, materiały multimedialne, poznać można historię Żydów polskich – ich kulturę, religię, życie codzienne od czasów średniowiecza aż po dziś. Na kartach wspólnej historii nie brakuje też dramatycznych momentów i Muzeum stanowi także hołd pamięci ofiarom Zagłady.

 

Premier Ewa Kopacz w towarzystwie prezydentów Polski i Izraela, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz dyrektora Muzeum zwiedziła wystawę stałą. Na zakończenie wizyty wpisała się do księgi pamiątkowej.

 

   

 

Nowoczesne i odkrywcze
 

Muzeum powstało w sercu przedwojennej żydowskiej Warszawy, naprzeciw pomnika Bohaterów Getta. To symboliczne miejsce podkreśla nowoczesna bryła budynku przecięta szczeliną upamiętniającą okres zagłady. Wystawa stała składa się z ośmiu interaktywnych galerii, które zajmują powierzchnię 4 tys. m2. Każda galeria obrazuje inny okres w historii funkcjonowania społeczności żydowskiej na ziemiach polskich. Zrekonstruowany dom, fragment zadaszenia synagogi, nowożytne mapy, nagrania i książki przybliżają odwiedzającym radosne i trudne momenty w relacjach polsko-żydowskich.

 

Muzeum POLIN to nie tylko wystawa, ale także nowoczesne centrum edukacyjno-kulturalne. Organizuje wystawy czasowe i objazdowe, koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmowe. Swoją działalność rozpoczęło już w kwietniu 2013 r. 

 

Wspólne dzieło setek darczyńców
 

Inicjatywa powołania do życia Muzeum zakiełkowała na początku lat 90. Jest to pierwsza w Polsce publiczno-prywatna instytucja kultury. Jej budowę i wyposażenie ufundowały Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasto Stołeczne Warszawa, natomiast wystawa stała powstała dzięki wsparciu ponad 500 darczyńców z Polski i za granicy. Środki na sfinansowanie wystawy gromadziło Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny.

 

 

 

Więcej informacji o wydarzeniach towarzyszących na stronie Muzeum POLIN.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: premier.gov.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio