Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Konwencja Krajowa PO: Donald Tusk honorowym przewodniczącym [WIDEO]

Dodano: 08 listopada 2014

Foto

Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej, która odbyła się dziś (08.11.) w Warszawie, była ostatnim spotkanie Donalda Tuska jako przewodniczącego partii. Zrezygnował z tej funkcji w związku z wyborem na urząd Przewodniczącego Rady Europejskiej. Konwencja wybrała go Honorowym Przewodniczącym Platformy Obywatelskiej.

 

 

Właściwe miejsce w Europie

 

Jestem dziś debiutantem, bo nigdy nie występowałam w roli człowieka, który żegna się z Platformą Obywatelską. Ta rola jest dla mnie niezwykle trudna, bo nie ukrywam, że to były najważniejsze lata w moim życiu i będę wspominać te 13 lat jako coś absolutnie wyjątkowego, jako pasmo zdarzeń ważnych. To będzie wspomnienie tego, ile zawdzięczam Wam i tym wszystkim Polakom, którzy przez te wszystkie lata zaufali naszej wspólnocie. Niezależnie od tego, jak ciepło dzisiaj niektórzy o mnie myślą, to jestem tak naprawdę przekonany, że naprawdę warto było!- od tych słów były premier i przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk rozpoczął swoje przemówienie, w którym dziękował członkom Platformy i Polakom za zaufanie, jakim obdarzali go przez wszystkie lata.

 

Donald Tusk zaznaczył, że zmiana przewodniczącego Platformy, która odbywa się na dzisiejszej konwencji partii nie ma miejsca dlatego, że ktoś kogoś pokonał, ktoś kogoś upokorzył, ale dlatego, że Polska zajęła wysokie, właściwe miejsce w Europie. Ta zmiana poprzez zwycięstwo jest najlepszym uwieńczeniem mojej kariery.

 

 

Następnie Donald Tusk podziękował swoim wyborcom. Dziękuję wszystkim, którzy na mnie głosowali, moim wyborcom i tym wszystkim, którzy postanowili wyrwać Polskę z pesymizmu. Jestem dumny, że mogłem być przez te wszystkie lata z Wami- mówił. Słowa podziękowania skierował też do działaczy Platformy i do samorządowców. Wykonaliście kawał naprawdę wielkiej roboty, nie zawsze docenianej, to zrozumiałe. Podkreślił, że to, co zrobili w stolicy, to naprawdę wielkie dzieło. Widziałem kawał świata, ale ze stolicy możemy być dumni. Z dumą jeżdżę po Europie i mówię: Patrzcie, to jest ta Polska, którą stworzyliśmy. 

 

Wielki sukces Polski

 

Na dzisiejszej Konwencji żegnamy Donalda Tuska, Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, ale witamy Donalda Tuska Prezydenta Europy. To jest najwłaściwszy moment, żeby także Donaldowi Tuskowi podziękować. Pokazałeś coś bardzo ważnego– mówiła pani premier Ewa Kopacz– mianowicie że można w polskiej polityce skuteczność łączyć z uczciwością. Dlatego teraz w imieniu całej PO powiem- dziękujemy! Ale tak łatwo nie odjedziesz. Bardzo byśmy chcieli, abyś nadal był naszym Przewodniczącym – Honorowym Przewodniczący Platformy Obywatelskiej- powiedziała premier Ewa Kopacz. 

 

Szefowa rządu podkreśliła, że przejmuje władzę w PO nie w wyniku konkursu, przegranych wyborów, ale w wyniku wielkiego sukcesu Polski i osobistego sukcesu Donalda Tuska. To, w jaki sposób następuje ta zmiana jest dowodem na to, że Platforma Obywatelska jest nowoczesną europejską partią- powiedziała.

 

   

 

Głos za dobrym samorządem

 

Pani premier przypomniała słowa Donalda Tuska, który zwykł mawiać, że w polityce nie ma prawdziwych przyjaźni. Nie raz udowodniłeś, że tak nie jest. Za tę przyjaźń silniejszą niż polityka dziękuję- mówiła Ewa Kopacz. A wszystkich zebranych poinformowała, że wybór nowego Przewodniczącego PO będzie miał miejsce po wyborach parlamentarnych w 2015 roku i będzie to wybór zgodny ze statutem, a więc będą mogli  głosować wszyscy członkowie PO.

 

Ewa Kopacz zaapelowała do Polaków o poparcie Platformy Obywatelskiej w wyborach samorządowych. Poprzyjcie ludzi Platformy Obywatelskiej bo Wasz głos będzie głosem za dobrym samorządem, dobrym gospodarzem Waszych miejscowości, za władzą, która ufa obywatelom. Szefowa rządu podkreśliła, że PO wie, co znaczy dobry, odpowiedzialny gospodarz i dobry samorząd. I obiecała, ze wszędzie tam, gdzie będą decydować radni z PO, zostanie wprowadzony budżet obywatelski. 

 

 

 

Więcej [WIDEO]: tutaj.

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: platforma.org. Krzysztof Kaczanowski

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio