Region: Dzień Niepodległości w Poznaniu [FOTO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Dzień Niepodległości w Poznaniu [FOTO]

Dodano: 11 listopada 2014

Foto

W Poznaniu odbyły się uroczyste obchody Dnia Niepodległości połączone z popularnymi imieninami ulicy Święty Marcin. Uroczystości z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się na Placu Wolności. Rano w poznańskiej Farze odbyła się także Msza w intencji Ojczyzny.

 

Na Placu Wolności grupy rekonstrukcyjne pokazywały uzbrojenie, umundurowanie i wyposażenie XX-wiecznych formacji wojskowych. Po wciągnięciu na maszt flagi o godzinie 11:00 wojewoda wielkopolski Piotr Florek, jako działonowy wraz z przedstawicielami grupy rekonstrukcji historycznej 7DAK oddał strzał z zabytkowej armaty „Prawosławnej” wz. 02/26.


   

 

Tradycyjnie Wielkopolan zaproszono do udziału w pokazach historycznych. W tym roku związane były z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie z okazji 70. rocznicy walk o Monte Cassino, w Normandii i pod Arnhem. Z tej okazji po Placu Wolności przyjechały zabytkowe pojazdy m.in. Chevrolet of Canada C60 z roku 1942 oraz Daimler Dingo MK III.

 

   

 

Oprócz sprzętu, który sto lat temu zapewniał bojową gotowość, na Placu Wolności stanęły kuchnie polowe, wśród nich najstarsza Polska Kuchnia Polowa. Wyprodukowana została w 1937 r. przez Lubelską Wytwórnię Samolotów.

 

 

 

Więcej [FOTO]: tutaj.

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: radiomerkury.pl, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio