Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Zwycięstwa 11 kandydatów PO na prezydentów miast w pierwszej turze!

Dodano: 19 listopada 2014

Foto

W I turze wyborów samorządowych wybrano 1584 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, podała PKW. 11 kandydatów Platformy Obywatelskiej na prezydentów miast zwyciężyło już w I turze. Nadal nie ma informacji o wyniku wyborów w dwóch gminach: miejsko-wiejskiej gminie Bolków i gminie wiejskiej Dzierżoniów. W 890 miastach i gminach trzeba przeprowadzić II turę wyborów.

 

 

30 listopada- II tura wyborów

 

Prezydentem Łodzi już po I turze została wybrana ponownie Hanna Zdanowska, Wałbrzycha – Roman Szełemej, a większość mieszkańców Lublina już po raz drugi zagłosowała  na prezydenta Krzysztofa Żuka. Także ubiegający się o reelekcję prezydent Płocka Andrzej Nowakowski  wygrał w I turze, podobnie jak dotychczasowy prezydent Piły Piotr Głogowski. Wiadomo też, że w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia zwyciężyła koalicja Rafała Dutkiewicza z Platformą zdobywając 37,7 procent głosów. Platforma zwycięstwo odniosła też w wyborach do Rady Miejskiej Oświęcimia zdobywając 10 na 21 mandatów. W Radomiu podwoiła liczbę mandatów do Rady Miejskiej w porównaniu do wyborów z 2010 roku.  

 


Przeprowadzenie II tury wyborów jest konieczne w 890 miastach i gminach. Odbędzie się ona 30 listopada i o fotele prezydenckie dużych miast walczyć też będą  kandydaci Platformy Obywatelskiej lub popierani przez Platformę. Druga tura wyborów odbędzie się m.in. w Warszawie, w Białymstoku, w Bydgoszczy, w Gdańsku, w Poznaniu, Radomiu i we Wrocławiu. W Poznaniu o fotel prezydenta miasta powalczy Jacek Jaśkowiak.

 

 

Wybory samorządowe 2014

 

W wyborach samorządowych, które odbyły się 16 listopada wyborcy mieli wybrać 2477 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W 247 gminach i miastach był tylko jeden kandydat i w nich, z jednym wyjątkiem, wyborcy dokonali wyboru. Tym wyjątkiem jest gmina Sosnówka w powiecie bialskim, w której jedyny kandydat na wójta otrzymał mniej niż połowę ważnych głosów, wobec tego wyboru dokona rada gminy.

 

 

 

 

 


Źródło, fot.: PAP, platforma.org

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio