Facebook Flickr YouTube Sejmometr

33. rocznica wybuchu stanu wojennego

Dodano: 14 grudnia 2014

Foto

33 świece zapłonęły wczoraj (13.12.) w oknach Kancelarii Premiera w 33. rocznicę wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku. Symboliczne świece to już tradycja- 32 świeciły się także w ubiegłym roku. Każdy mógł zapalić własną, symboliczną świecę. "Zapal Światło Wolności" to kampania społeczna Instytutu Pamięci Narodowej z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

 


W akcji udział wzięło wielu Polaków zapalając 13 grudnia o 19.30 świeczkę w swoich oknach. Z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w całej Polsce odbywa się szereg wydarzeń upamiętniających wydarzenia sprzed 33 lat.

 

Solidarni z Polakami

 

Zapalenie świecy jest nawiązaniem do gestu papieża Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Reagana, którzy w grudniu 1981 roku w ten sposób przypominali o Polsce i Polakach. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał także w Bożonarodzeniowym orędziu prezydent USA Ronald Reagan.

 

 

Stan wojenny

 

13 grudnia 1981 r. od 6.00 rano Polskie Radio i Telewizja Polska nadawały wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego z informacją o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całej Polski. Już 12 grudnia przed północą rozpoczęły się zatrzymywania działaczy opozycji. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W całej operacji brało udział w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów. W 40 zakładach pracy doszło do brutalnych pacyfikacji strajków, przy użyciu oddziałów ZOMO i wojska. Szczególnie dramatyczny przebieg miały strajki w kopalniach na Górnym Śląsku, gdzie górnicy stawili czynny opór.

 

31 grudnia 1982 r. stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany.

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: premer.gov.pl

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio