Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Ostatni odcinek zachodniej obwodnicy Poznania oddany do ruchu

Dodano: 19 grudnia 2014

Foto

Zachodnia Obwodnica Poznania jest wreszcie obwodnicą z prawdziwego zdarzenia. Zakończyła się budowa 6-kilometrowego odcinka między Swadzimem a Rokietnicą. Dziś (19.12.) na ten odcinek ekspresowej trasy S11 wjechały samochody. Inwestycję w całości sfinansowano ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. Pieniądze na budowę brakującego odcinka obwodnicy pochodziły z oszczędności przy innych inwestycjach drogowych w Polsce.  

 

 

Racjonalna polityka komunikacyjna

 

Zachodnia Obwodnica Poznania już bez dziury to przede wszystkim możliwość wyprowadzenia ciężkiego tranzytu poza Poznań. Teraz można prowadzić racjonalną politykę komunikacyjną. Dotąd była ona narzucana przez warunki. Nie mogliśmy ograniczać ruchu ciężkiego na niektórych ulicach, bo były one odcinkami dróg krajowych i tranzyt odbywał się właśnie nimi. Tak więc jadące z północy na południe tiry nie muszą już jechać przez miasto takimi ulicami jak Głogowska, Reymonta, Przybyszewskiego czy Obornicka - ale mogą szybko i bez korków ominąć centrum zachodnią obwodnicą. To samo zrobić mogą jadący nad morze mieszkańcy południowej Wielkopolski czy Śląska. Omijając Poznań zyskają sporo czasu i unikną korków w mieście, które regularnie tworzyły się latem w sobotnie przedpołudnia.

 

 

Zachodnia obwodnica Poznania

 

Zyskają też na pewno mieszkańcy Suchego Lasu - bo luźniej powinno zrobić się na ul. Obornickiej - według specjalistów natężenie ruchu powinno spaść tutaj z 22 tysięcy pojazdów na dobę - do około 14 tysięcy. Z kolei z północy Poznania szybciej dojedziemy na Stadion Miejski czy na Lotnisko Ławica - czas przejazdu z węzła Złotkowo skróci się tutaj o połowę.

 

Zachodnia Obwodnica Poznania to odcinek drogi S11, będzie można nią przejechać od Autostrady A2 do węzła Złotkowo. W ramach umowy wykonawca wybudował ponad 5 km drogi oraz trzy obiekty mostowe i węzeł drogowy na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 184.

 

 

 

 

 

Źródło. fot.: radiomerkury.pl. gloswielkopolski, Paweł Miecznik

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio