Prezydent skierował do Sejmu projekt zmian w Kodeksie wyborczym - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Prezydent skierował do Sejmu projekt zmian w Kodeksie wyborczym

Dodano: 09 stycznia 2015

Foto

Propozycje zmian w prawie wyborczym są zgodne z częścią postulatów, które w tej sprawie zgłaszały już niektóre kluby parlamentarne. Są zmianami, które mają charakter poprawy tego, co w Kodeksie wyborczym, w ostatnich wyborach samorządowych, okazało się nie najlepsze z punktu widzenia chociażby przejrzystości wyborów i takiego przekonania społecznego - choć tu siły polityczne były najbardziej aktywne - co do prawidłowości przebiegu samego aktu wyborczego" – powiedziałem wczoraj (8.01.) po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

 

Platforma jest otwarta na propozycje opozycji zmian w Kodeksie wyborczym, jeśli będą one sensowne. Nie będziemy żadnych projektów w tej chwili blokować, jeśli chodzi o pierwsze czytanie. Wiem, że jest np. złożony też projekt SLD zmian w Kodeksie wyborczym. Będziemy się starali szybko pracować nad zmianami, ale żeby zarazem uwzględnić jednak te propozycje poszczególnych klubów, które będą miały sens i będą zgodne z tym, co proponuje pan prezydent" - zaznaczyłem

 

Jak zaznaczył prezydent, musimy przełamać, pokonać zjawiska kryzysowe związane z przebiegiem zliczania głosów oraz ze sformułowanymi, bardzo daleko idącymi zarzutami, aż po sfałszowanie wyborów samorządowych w Polsce. Mówił o dwóch źródłach kryzysu: załamaniu się systemu zliczania głosów oraz daleko idącym oskarżeniu o fałszerstwo wyborcze.

 

W przekonaniu prezydenta, wychodzimy z tego kryzysu, bo udało się przeprowadzić wybory do końca, bez ulegania pokusom przeprowadzania ponownych wyborów, przekreślania ważności wyborów. Udało się również, bez złamania zasad i przepisów prawa - bo na zasadzie autodecyzji sędziów PKW – doprowadzić do odnowienia składu personalnego PKW – podkreślił Komorowski.

 

W ocenie prezydenta została potwierdzona w praktyce „zasada, że w demokratycznym państwie wątpliwości i protesty wyborcze rozstrzygają sądy, a nie politycy”.

 

Przed skierowaniem do Sejmu Komorowski przedstawił projekt przedstawicielom klubów. Do Pałacu Prezydenckiego zostali zaproszeni: z PO – Rafał Grupiński, z PiS – Mariusz Błaszczak, z PSL – Jan Bury, z SLD – Leszek Miller, z Twojego Ruchu – Janusz Palikot oraz ze Sprawiedliwej Polski – Jacek Żalek. Po spotkaniu, w obecności mediów, prezydent podpisał projekt.

 

 

Źródło: gazeta.pl, tvpparlament.pl

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio