W radiu Zet o polityce zagranicznej i kandydatach na prezydenta - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

W radiu Zet o polityce zagranicznej i kandydatach na prezydenta

Dodano: 04 marca 2015

Foto

Polska polityka zagraniczna jest aktywna choć okoliczności w jakich przyszło działać są najtrudniejsze od wielu lat. Na szczęście funkcjonujemy w ramach struktur UE co czyni nasze starania, może nie najbardziej efektowne ale z pewnością efektywne. Trwa kampania prezydencka, kandydaci wywodzący się z czołowych partii polskiej sceny politycznej nie osiągnęli poparcia swoich macierzystych formacji.

 

Polska polityka zagraniczna

Zadaniem polskiej polityki zagranicznej jest budowanie dobrych relacji ze wszystkim sąsiadami pod warunkiem przestrzegania przez nich prawa międzynarodowego. Rosja prawa międzynarodowego nie przestrzega zatem nasze relacji ostatnio są napięte. Nie ma to nic wspólnego z rusofobią ale z niechęcią do instytucji państwa rządzonego przez Władimira Putina.

Pozycja międzynarodowa Polski rośnie, świadczy o tym wybór Jerzego Buzka na Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Do niedawna większą uwagę w UE, dzięki lobbingowi takich państw jak Francja, Hiszpania, Włochy, przykładano do regionu Północnej Afryki. Działania w ramach Partnerstwa Wschodniego doprowadziły do zainteresowania się UE wschodem kontynentu. Przyczyniły się do wspierania proeuropejskich dążeń Ukrainy. W tych wszystkich działaniach Prezydent Bronisław Komorowski aktywnie uczestniczył.

 

 

O Andrzeju Dudzie

Chciałby realizować program Bronisława Komorowskiego który ten wciela w życie od 5 lat. Poparcie dla Andrzeja Dudy jeszcze nie osiągnęło poparcie PiS. Nie zdołał przekonać do siebie nawet wyborców partii z której poparciem startuje. Oznacza to tyle, że jeszcze nie wykonał podstawowej pracy, sporo mu brakuje.

 

O Andrzeju Jarubasie

Postępuje jak początkujący piekarz, który piecze bułki polityczne, ale zapomniał sprawdzić recepturę, jak piec te bułki. Pan Jarubas doprowadził do tego, że pan Paweł Kukiz ma większe poparcie w sondażach niż poparcie kandydata PSL. Jego zachowanie wynika pewnie z takiej niedojrzałej chęci odróżnienia się od Bronisława Komorowskiego za wszelką cenę. Ktoś mu źle doradził. Ktoś nie skojarzył, że Ukraina walczy o demokrację i wolność.

Źródło: Radio Zet, fot.: Radio Zet


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio