O kampani prezydenckiej i sejmowej komisji w sprawie SKOK-ów w TVP Info - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

O kampani prezydenckiej i sejmowej komisji w sprawie SKOK-ów w TVP Info

Dodano: 15 kwietnia 2015

Foto

W ostatnim wywiadzie udzielonym w programie „Gość poranka” była mowa o toczącej się kampanie prezydenckiej i o braku pozytywnego programu głównego kontrkandydata prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pojawiła się też krótka ocena kończącej się prezydentury obecnego prezydenta. Na koniec poruszono sprawę nieprawidłowości w SKOK-ach i możliwości powstania sejmowej komisji śledczej.

 

 

O negatywnej kampanii

Pan Andrzej Duda prowadzi kampanię negatywną wymierzoną w Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dotychczas nie powstał pozytywny przekaz związany z programem, obecnie opiera się on o stawaniu w opozycji do urzędującego prezydenta. Kandydat Andrzej Duda deklaruje jakie zmiany wprowadzone przez rząd cofnie. Pokazuje to brak pomysłu na Polskę. Nieobecność pozytywnego przekazu już przyczyniła się do stagnacji poziomu poparcia i wiele wskazuje na to że tak pozostanie.

 

Ocena 5 lat prezydentury Bronisława Komorowskiego

Prezydentura Bronisława Komorowskiego jest dobrą prezydenturą dla Polski. Udało się zrealizować kilka istotnych dla Polaków projektów. Jednym z nich jest program „Dobry klimat dla rodziny” ze sztandarowym projektem Karta Dużej Rodziny. Prawdą jest, ze długo to trwał ale potrzebne były uzgodnienia z kilkuset samorządami. Takie sprawy trudno zrealizować w ciągu miesiąca. Bronisław Komorowski pokazał się też jako polityk z wizją. Pamiętając o naszym niekorzystnym geopolitycznym położeniu stał na straży utrzymywania stałych wydatków na armię, na poziomie 1,95 % PKB. Owszem   np. w kryzysowym 2009 roku budżet został obcięty ale dotyczyło to wszystkich ministerstw na takim samym poziomie. Dziś już mało który polityk podważa zasadność przekazywania odpowiednich środków na obronę, kilka lat temu nie było to takie oczywiste.

 

O komisji śledczej w sprawie SKOK-ów

Z początku do sprawy powołanie komisji śledczej Klub Parlamentarny PO podchodził niechętnie. Dopiero później, po uzyskaniu nowych informacji, zaczęliśmy poważnie podchodzić do tego pomysłu. Dziś nie mamy wątpliwości. Obecnie działa podkomisja nadzwyczajna do spraw realizacji ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Pan Andrzej Duda był wzywany trzykrotnie na posiedzenia ale nie stawił się lekceważąc posłów i autorytet Sejmu.

Niewykluczone, że komisja powstanie jeszcze w tej kadencji Sejmu. Wniosek jest już przygotowany.

 

Wywiad do odsłuchania tutaj.

 

Źródło: TVP Info, fot. Klub Parlamentarny PO


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio