Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Niepokojące zmiany w Trybunale Konstytucyjnym

Dodano: 30 listopada 2015

Na konferencji prasowej posłanka Bożena Szydłowska i poseł Rafał Grupiński skomentowali ostatnie wydarzenia polityczne i wyrazili zaniepokojenie sposobem sprawowania władzy przez obecną ekipę rządzącą. Podkreślali, że działania prezydenta Andrzeja Dudy oraz rządu Beaty Szydło wskazują, że priorytetem dla obecnej ekipy rządzącej nie jest realizacja obietnic wyborczych, a poszerzenie zakresy władzy i zawładnięcia całością instytucji państwa. Zadeklarowali również gotowość poznańskich parlamentarzystów do obrony Konstytucji.

 

Byliśmy wszyscy świadkami zamachu na Trybunał Konstytucyjny. Jesteśmy absolutnie zaniepokojeni sposobem działania obecnie rządzących – powiedział poseł Grupiński. Z puntku widzenia demokratycznego państwa prawa jesteśmy w tym sytuacji w sytuacji groźnej, ponieważ Trybunał Konstytucyjny, który orzeka zgodność wszelkich zmian w polskim prawie z zasadą zasadniczą jest przedmiotem manipulacji i niewybrednych ataków rządzących.

 

Zdaniem posła Rafała Grupińskiego próby wpłynięcia na kształt i pracę Trybunału Konstytucyjnego zmierzają ku umożliwieniu wprowadzania dyskusyjnych zmian w prawie. Przykładem jest budząca zaniepokojenie ustawa antyterrorystyczna, która doprowadzić może do ograniczenia praw obywatelskich, natomiast jej wprowadzenie nie jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem terrorystycznym.

 

Parlamentarzyści zwrócili również uwagę na utrudnienia i chaotyczność działań Sejmu spowodowane m.in. brakiem ustalonego kalendarza czy nieterminowym dostarczaniem projektów ustaw, nad którymi mają być prowadzone prace. Niepokojące są również zakłócenia w przekazie na żywo z posiedzeń Sejmu i komisji.

 

 

Opracowanie: JP, fot. Karolina Adamska-Sobańska


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio