Facebook Flickr YouTube Sejmometr

O reformie i referendum edukacyjnym

Dodano: 12 stycznia 2017

9 stycznia w biurze regionu wielkopolskiej Platformy Obywatelskiej RP odbyła się konferencja prasowa dotycząca reformy oświaty i planowanego referendum oświatowego. Swój sprzeciw wobec niej wyrazili poseł Rafał Grupiński, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, zastępca prezydenta odpowiedzialny za oświatę w mieście Mariusz Wiśniewski oraz przedstawiciel Związku Nauczycielstwa Polskiego Jacek Lesiak.

 

Poseł Rafał Grupiński zapowiedział wsparcie dla wszystkich nauczycieli oraz pracowników oświaty i powołanie w każdym powiecie pełnomocnika PO dla ZNP, nauczycieli, ale także rodziców. Podkreślił iż Platforma Obywatelska będzie wspierać protesty pracowników szkół oraz dążenie do zorganizowania referendum w sprawie reformy. Włączy się również w zbieranie podpisów pod referendum.

 

Prezydent Poznania podkreślał, że reformy są radykalne i wprowadzenie ich doprowadzi do chaosu nie tylko w szkołach, ale też w samorządzie, a skutki braku konsultacji w tej sprawie będą odczuwalne przez kolejne lata. „Takie będą Rzeczpospolite jakie młodzieży chowanie” a mamy chaotyczną i nieprzygotowaną pseudoreformę, mówił.

 

Mariusz Wiśniewski, który pełni nadzór nad wydziałem oświaty zwrócił uwagę na koszty związane z likwidacją gimnazjów, które muszą pokryć samorządy. Wyraził swój niepokój związany z możliwymi sporami występującymi później oraz z odkładaniem rzeczywistych problemów szkolnictwa. Szacuje się, że w takim mieście jak Poznań nawet 20% nauczycieli gimnazjów może stracić pracę.

 

Przedstawiciel Związku Nauczycielstwa Polskiego, Jacek Lesiak potwierdził organizację ogólnopolskiego protestu. Zapowiedział, że ZNP jest w fazie sporu zbiorowego z  rządem i kiedy tylko uzyska akceptację nauczycieli i pracowników szkół rozpoczną się strajki. Wspominał, że zebranie 500 tys. podpisów pod referendum nie będzie dla ZNP żadnym problemem.

 

autor: J. Markowska


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio