Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Platformę czeka trudna wiosna.

Dodano: 20 lutego 2012

Foto

Platformę czeka trudna wiosna, a najważniejszym testem dla koalicji będzie podniesienie wieku emerytalnego - mówiłem w piątek dla Polskiej Agencji Prasowej.
 
Odnosząc się do spadających notowań wskazałem, iż są to koszty jakie PO i rząd płacą za, m.in. ACTA i ustawę refundacyjną:
- W styczniu zazwyczaj pogarszają się nastroje społeczne, a to pogorszenie odbija się przede wszystkim na notowaniach obozu rządzącego. Naszym zadaniem jest odbudowanie dotychczasowego poziomu zaufania. Myślę, że jesteśmy w stanie to zrobić, pokazując determinację w przeprowadzaniu zmian, jakie proponujemy, nawet jeśli są one trudne i z trudem akceptowalne przez dużą część społeczeństwa – podkreślałem.
 
Pytany o ocenę stu dni pracy rządu przyznałem, że przede wszystkim trzeba ją pozostawić premierowi:
- Myślę, że ta ocena musi być kompleksowa i na pewno będzie ona wynikać z doświadczenia czteroletniego rządzenia przez pana premiera. Oczywiście jest pytanie, na ile zostaną wyciągnięte wnioski już decydujące o losach któregoś z ministrów, a na ile będzie to oczekiwanie na korektę pracy, zachowań, tempa pracy i wyznaczenie czasu, w jakim te zmiany należałoby przeprowadzić – zaznaczyłem
 
Kontynuując wątek oceny stu dni rządu stwierdziłem, że  to dobrze, iż premier zdecydował się na przegląd resortów. Z punktu widzenia opinii publicznej, która zapewne była nieco zaniepokojona styczniowymi perturbacjami, warto przedstawić zdanie premiera opinii publicznej. Uważam, że pan premier ma prawo kogoś odwołać jeśli uzna, że któryś z ministrów nie wyciąga wniosków z tego, co powinien zmienić w swojej pracy, to być może taka decyzja zapadnie  – kontynuowałem.
 
Wskazując priorytety na najbliższą przyszłość wspomniałem o reformach zapowiedzianych w expose premiera. Za najważniejszą z nich, w chwili obecnej, uważam reformę emerytur. Wyraziłem jednocześnie przekonanie, że będzie ona trudnym testem dla koalicji, ale też dla społeczeństwa. W mojej ocenie, głosowaniu w parlamencie nad podwyższeniem wieku emerytalnego powinny towarzyszyć zmiany w, m.in. emeryturach mundurowych. Zmiany jakie tu są planowane są wskazaniem, że jeśli jedni muszą dłużej pracować, inni muszą się zrzec części przywilejów, żeby zachować podstawową solidarność społeczną. Oczywiście z zaznaczeniem, że zmiany mają dotyczyć tych, którzy będą wchodzili do służby, a nie tych, którzy te prawa wcześniej nabyli – tłumaczyłem.
 
Więcej przeczytać mogą Państwo na stronach wielkopolskiej Platformy.


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio