Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Koalicja ws. emerytur.

Dodano: 28 lutego 2012

Foto

Mechanizmy osłonowe dla kobiet po 60. roku życia były jednym z tematów poniedziałkowego spotkania władz PO i PSL ws. wydłużenia wieku emerytalnego.

Spotkanie, z jednej strony stanowiło podsumowanie stu dni rządu, ale przede wszystkim poświęcone było podniesieniu wieku emerytalnego. Wyjaśniliśmy sobie, że nie ma wątpliwości, jeśli chodzi o PSL co do konieczności przedłużenia momentu przejścia na emeryturę. Rozmawialiśmy o kwestiach osłonowych, szczególnie dla kobiet po 60. roku życia - ze względu na rzeczywisty problem zwalniania ich z pracy tuż przed okresem ochronnym. Zresztą akurat ten problem dotyczy obu płci. Ale ze względu na wydłużenie czasu pracy kobiet o siedem lat ten problem jest na pewno bardziej palący.

Pytany po spotkaniu przez PAP, czy takie mechanizmy osłonowe miałyby stanowić pole do kompromisu między PO a PSL, mówiłem, że na pewno musi tu być uwzględniony element sprawiedliwości społecznej, większego poczucia bezpieczeństwa - pan premier się zgodził, że trzeba znaleźć rozwiązania, które będą dawały takie poczucie większego bezpieczeństwa. Podkreślił, że należy też myśleć o zwiększeniu mobilności, szczególnie jeśli chodzi o pracę szczególnie uciążliwą, w tym fizyczną. Zaznaczył, że wymaga to - jego zdaniem - porozumienia także z pracodawcami.

Na pewno można powiedzieć jedno po wczorajszej dyskusji, że stanowiska partii koalicyjnych wyraźnie się zbliżyły. Jesteśmy bliżsi kompromisu, co nie znaczy, że w tej chwili mamy już to stanowisko uzgodnione
.

Ludowcy oczekują kolejnego spotkania koalicyjnego po zakończeniu konsultacji społecznych. Nie wykluczam jednocześnie, że jeszcze przed końcem konsultacji dojdzie do spotkań roboczych w ramach koalicji.
 

Źródło, foto: PAP, klub.platforma.org.


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio