W niedzielnej audycji Moniki Olejnik - 7 Dzień Tygodnia. - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

W niedzielnej audycji Moniki Olejnik - 7 Dzień Tygodnia.

Dodano: 20 marca 2012

Foto

W niedzielnym programie Radia Zet - 7 Dzień Tygodnia, wraz z liderami partii politycznych dyskutowałem o, m.in.: wniosku o Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobro, finansowaniu kościołów i związków wyznaniowych.  
 
Pytany przez Monikę Olejnik o losy wniosku oznajmiłem, iż jest on już napisany, ale chcemy, żeby ten wniosek był nie do zbicia w sensie zarzutów konstytucyjnych. Dlatego teraz zamówimy dodatkowe ekspertyzy, a do wniosku wrócimy, kiedy te ekspertyzy będą - dodałem.
 
O wnioskach rozmawialiśmy w czasie posiedzenia zarządu krajowego Platformy i przyjęliśmy, że będziemy ten wniosek konsultować z konstytucjonalistami, żeby był nie do podważenia. Rozmawialiśmy o tym również na posiedzeniu klubu parlamentarnego i podjęliśmy decyzję, aby wniosek przedstawić do podpisania również członkom innych klubów i partii - kontynuowałem.

Pytany, czy premier poprze wniosek, odpowiedziałem, że premier jest neutralny i powinien być neutralny. Zawsze tak uważałem, że premier w tej sprawie i ministrowie naszego rządu powinni zachować  neutralność - mówiłem.

Odnosząc się do kwestii finansowania kościołów i związków wyznaniowych, uważam, że zmiana zaproponowana przez ministra Boniego jest istotnym uporządkowaniem sposobu finansowania kościoła. Na pewno w dłuższej perspektywie uważam, że będzie to dobry sposób na mobilizację wiernych, żeby zaczęli wspierać swój kościół, poprzez podatki, konsekwentnie i finansowo. Z tego punktu widzenia kościół może finansowo zyskać, jeśli oczywiście ten system zostanie wprowadzony. Myślę, że te rozmowy trochę potrwają, i że będzie w tej sprawie dyskusja pomiędzy rządem i kościołem. Proces będzie trochę bardziej skomplikowany niż nam się wydaje, bo dotyczy on także innych kościołów - dodałem.

Zapis audio / wideo audycji dostępny jest tutaj.
 
Źródło, foto: radiozet.pl, pap.pl / Andrzej Hrechorowicz.


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio