PSL powinno wesprzeć reformę. - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

PSL powinno wesprzeć reformę.

Dodano: 23 marca 2012

Foto

Obecny kryzys w koalicji jest pierwszym tego rodzaju kryzysem od początku jej istnienia. Przyczyna jest jednak istotna. Mówimy o najważniejszej i najtrudniejszej reformie, jaką nasz rząd chce przeprowadzić. Polskie Stronnictwo Ludowe powinno w tej sprawie znaleźć kompromis. Powinno jednak wesprzeć tę zasadniczą reformę, bo wsparło ją, głosując nad exposé.
 
Wobec braku porozumienia z PSL, zarząd PO upoważnił w środę premiera do konsultacji z innymi klubami parlamentarnymi w sprawie zbudowania większości dla reformy emerytalnej. Będziemy szukali wsparcia w Sejmie dla naszego projektu, czyli tej większości sejmowej, z każdym ugrupowaniem, które będzie rozumiało wagę reformy i będzie ją popierało w tym wymiarze, w jakim my o tym mówimy, a więc także z pewnymi kompromisami, które wynikały z konsultacji społecznych i rozmowy z naszym koalicjantem.
 
Niezmiennym stanowiskiem Platformy jest główne założenie reformy, zapowiedziane przez premiera w expose, czyli wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego do 67 lat dla obu płci. Od 2013 roku, co cztery miesiące wiek emerytalny przesuwany ma być o kolejny miesiąc. Na emeryturę w wielu 67 lat, po raz pierwszy mężczyźni pójdą więc w 2020 roku, a kobiety w 2040. r. Rozważamy także warianty kompromisowe jeśli chodzi o te ostatnie lata pracy przed przejściem na emeryturę, ale chcemy to tak zbudować, by końcowa emerytura nie była niska. Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn służy temu, aby kobiety miały wyższe świadczenia i dlatego "tę końcówkę" emerytur cząstkowych trzeba dobrze zbudować. PO chce, aby kobiety po 63. roku życia mogły także korzystać z emerytury wcześniejszej, w sytuacji, kiedy na przykład nie mogą pracować, z powodów fizycznych czy psychofizycznych, w pełnym wymiarze etatowym, jak dotąd.
 
Konsultacje w sprawie reformy emerytalnej nie ruszają teraz od nowa. Jesteśmy w sytuacji, kiedy mamy pewne warianty, wstępnie przedyskutowane na koalicyjnych spotkaniach. Z drugiej strony PO i PSL są w stałym kontakcie. W środę spotkałem się z przewodniczącym klubu Janem Burym. Rozmawialiśmy o kwestii w tej chwili różnych zdań i o tym, jak znaleźć wspólne rozwiązanie.
 
Reforma emerytalna jest niezwykle ważna z punktu widzenia przyszłości Polski. Jesteśmy zdeterminowani, aby ją przeprowadzić, dlatego nadal będziemy przekonywać koalicjanta do poparcia naszego projektu.

W nawiązaniu do reformy, Państwa uwadze polecam, przygotowaną przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, prezentację o reformie emerytalnej.


Źródło, foto: tvn24.pl, pap / Radek Pietruszka.


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio