Z wizytą w Środzie Wielkopolskiej. - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Z wizytą w Środzie Wielkopolskiej.

Dodano: 26 marca 2012

Foto

Dzisiejszą (26.03.br.) wizytę w Środzie Wielkopolskiej rozpocząłem od spotkania z samorządowcami. Z burmistrzem i starostą średzkim rozmawialiśmy o sprawach lokalnych, w tym o ambitnych planach rozwoju gminy i powiatu.

W dalszej części dnia, na zaproszenie przewodniczącego średzkiej Platformy Bartosza Wielińskiego, spotkałem się z członkami lokalnej PO, Młodymi Demokratami oraz miejscowymi przedsiębiorcami. Duże zainteresowanie wśród  gospodarzy wzbudził rządowy projekt reformy emerytalnej i postępy w negocjacjach z koalicjantem.

- Istotą reformy jest wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego do 67 lat dla obu płci. Od 2013 roku, co cztery miesiące wiek emerytalny przesuwany ma być o kolejny miesiąc. Na emeryturę w wielu 67 lat, po raz pierwszy mężczyźni pójdą więc w 2020 roku, a kobiety w 2040. r. (...) Obecnie rozważamy także warianty kompromisowe jeśli chodzi o te ostatnie lata pracy przed przejściem na emeryturę, ale chcemy to tak zbudować, by końcowa emerytura nie była niska. PO chce, aby kobiety po 63. roku życia mogły także korzystać z emerytury wcześniejszej, w sytuacji, kiedy na przykład nie mogą pracować, z powodów fizycznych czy psychofizycznych, w pełnym wymiarze etatowym, jak dotąd podkreśliłem, przybliżając główne założenia reformy. Warto byłoby jeszcze w tym tygodniu osiągnąć porozumienie w tej sprawie, żeby nie przedłużać rozmów ponad miarę – dodałem.

Cała tozmowa przebiegała w miłej atmosferze, choć nie brakowało trudnych pytań o, np. ostatnie sondaże opinii publicznej czy kryzys w koalicji. Duże zainteresowanie wzbudziły również zagadnienia związane z  wpływem niżu demograficznego na problemy w oświacie, czy dalsze plany rozwoju boisk sportowych i pomocy finansowej dla każdej dziedziny sportu.

Po zakończeniu spotkania Środzie Wlkp., udałem się z wizytą do Wrześni.


Galeria zdjęć z wizyty dostępna jest tutaj.
 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio