Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Debata emerytalna Głosu Wielkopolskiego.

Dodano: 17 kwietnia 2012

Foto

Wczoraj, w gmachu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu odbyła się debata na temat rządowej reformy emerytalnej. W imieniu Platformy udział w niej wzięli: Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, senator Jadwiga Rotnicka oraz poseł Adam Szejnfeld. Ze względów zdrowotnych nie mogłem, niestety, uczestniczyć w dyskusji.

Charakter debaty sprawił, iż jej uczestnicy wyraźnie podzielili się na jej zwolenników (posłowie koalicji) oraz przeciwników (PiS i SLD oraz „S”).

Reforma jest potrzebna, zważywszy na fakt, iż kiedyś osiem osób składało się po 200 zł na świadczenia jednego emeryta, teraz trzy osoby po 400 zł. Jeśli nie dokonamy zmian, to nie będzie miał kto pracować na to, by emeryt mógł dostać godziwe pieniądze - mówił poseł Adam Szejnfeld.

Z kolei posłanka Kozłowska – Rajewicz zapewniała, że reforma wcale nie uderza w kobiety, przeciwnie, różnice w wieku przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn są obecnie źródłem nierówności. Jak dodała posłanka:
- Emerytury kobiet już teraz są bardzo niskie, a żeby czas spędzony na emeryturze nie był dla nich "biedny", należy zwiększyć kapitał emerytalny. Miejmy świadomość, że dłuższa praca oznacza większą emeryturę, a krótsza - mniejszą. Dlatego musimy wiedzieć miedzy czym a czym wybieramy - konkludowała.

W debacie, organizowanej  przez dziennik Głos Wielkopolski, udział również wzięli Mirosława Kaźmierczak z PSL-u, Krystyna Łybacka z SLD, Tadeusz Dziuba z Pis-u oraz Jarosław Lange z wielkopolskiej "Solidarności". Jako ekspert debatę oceniał prorektor UE prof. Maciej Żukowski.

Zapis całej dyskusji dostępny będzie w środowym wydaniu Głosu Wielkopolskiego.
 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio