Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Platforma zlożyła wnioski do komisji etyki.

Dodano: 24 kwietnia 2012

Foto

Platforma Obywatelska zwróciła się z wnioskiem do Sejmowej Komisji Etyki o ukaranie naganą Jarosława Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza, Joachima Brudzińskiego i Zbigniewa Girzyńskiego za, m.in.: "insynuacje oraz oszczerstwa pod adresem najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej".

We wnioskach złożonych w miniony piątek widnieje, iż J.Kaczyński zarzucił rządowi "prowadzenie gry z Władimirem Putinem" w celu "wyeliminowania" prezydenta Lecha Kaczyńskiego z życia politycznego. PO argumentowała ponadto, że J.Kaczyński zarzucał premierowi "tuszowanie sprawy smoleńskiej", a także wyrażał opinie, iż prokuratura jest organem wykorzystywanym politycznie.

W dokumencie zostały przywołane słowa Jarosława Kaczyńskiego z mównicy sejmowej, z 13 kwietnia br.: "Tak, to jest, panie premierze, pańska wina, to wszystko, co wydarzyło się przed katastrofą, ta wojna, to rozdzielenie wizyt z pańskiej winy. Nie byłoby katastrofy, gdyby nie było tego rozdzielenia. To jest wynik waszej polityki. Niezależnie od tego, co pan będzie tutaj mówił, w sensie politycznym ponosicie stuprocentową odpowiedzialność za tę katastrofę". "Ponosicie stuprocentową odpowiedzialność za to, że w kilka dni po tym rzeczywistym zjednoczeniu bardzo dużej części narodu rozpoczęliście kampanię, po to żeby go podzielić, po to żeby spotwarzyć tych, którzy zginęli, w tym prezydenta Rzeczypospolitej. Rozpoczęliście kampanię, której haniebny charakter nie ma po prostu precedensu w dziejach niepodległego państwa polskiego, i to pan osobiście za to odpowiada, i prezydent Komorowski. Za sprawę pod krzyżem, za profanowanie krzyża, za bicie ludzi na oczach policji, za to wszystko, co doprowadziło rzeczywiście do zaostrzenia sytuacji” - przytoczyła PO dalszy ciąg wypowiedzi J.Kaczyńskiego.

Platforma Obywatelska chce również ukarania naganą Antoniego Macierewicza za, jak napisano we wniosku, "haniebne, nierzetelne i naruszające dobre imię Sejmu, godzące w suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej wypowiedzi". Chodzi o słowa, jakie padły podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Sejmu, jak i wypowiedzi medialne.

"Trzeba z przykrością powiedzieć, że od blisko 24 miesięcy pan Donald Tusk oraz jego rząd pod różnymi pretekstami, ale nieustannie z takim olbrzymim wysiłkiem i determinacją działają na szkodę narodu i państwa polskiego, współdziałając z rządem Federacji Rosyjskiej celem niszczenia dowodów tego co stało się pod Smoleńskiem" - brzmi jedna z wypowiedzi posła PiS, przytoczona we wniosku o jego ukaranie.

Informacje o pozostałych wnioskach wraz z uzasadnieniem znaleźć można na stronie klubu PO.


Źródło, foto: klub.platforma.org


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio