14. posiedzenie Sejmu RP. - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

14. posiedzenie Sejmu RP.

Dodano: 09 maja 2012

Foto

Podczas rozpoczynającego się dzisiaj 14. posiedzenia Sejmu odbędzie się, m.in. drugie czytanie rządowych projektów zmian w systemie emerytalnym i w emeryturach mundurowych.

Projektami zajmowała się sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w systemie emerytalnym, pod przewodnictwem posła Sławomira Neumanna. W trakcie prac komisja przyjęła poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym oraz poprawkę złożoną przez posłankę PO Magdalenę Kochan, dotyczą osób, które zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz opieki nad niepełnosprawnymi i niesamodzielnymi członkami rodziny.

Rządowy projekt zmian zakłada możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę. Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety w wieku 62 lat z co najmniej 35-letnim stażem ubezpieczeniowym (obejmującym okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.

W trakcie obrad dyskutować będziemy także o przygotowanym przez rząd projekcie w sprawie emerytur mundurowych.

Zgodnie z projektem autorstwa MSW, funkcjonariusz mundurowy będzie nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracował 25 lat. Obecnie nabycie praw emerytalnych służb mundurowych nie zależy od wieku, ale stażu pracy – wystarczy 15 lat.

Transmisja z obrad Izby dostępna jest na stronie Sejmu.Źródło, foto: sejm.gov.pl, Krzysztof Białoskórski, tvpparlament.pl.


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio