Walka z bezrobociem - nowe programy w Polsce i w UE - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Walka z bezrobociem - nowe programy w Polsce i w UE

Dodano: 31 maja 2012

Foto

Resort pracy rozpoczyna program zwalczania bezrobocia wśród ludzi młodych poniżej 30. roku życia. Program ma ruszyć w 25 powiatach, a jeśli się sprawdzi, to obejmie cała Polskę. UE zainaugurowała program EURES Job.

Program dotyczy osób w wieku od 18 do 30 lat i wprowadza radykalną zmianę w podejściu urzędu pracy do petenta. Teraz osoba szukająca pracy spotka się w urzędzie pracy z indywidualnym traktowaniem przez urzędnika. Będzie on musiał dowiedzieć się, jakiego rodzaju zatrudnienie  interesuje młodego człowieka, a dając mu promesę lub bon na studia podyplomowe urzędnik powinien mieć pewność, albo przynajmniej wysokie prawdopodobieństwo, że petent po ukończeniu dodatkowych studiów znajdzie zatrudnienie. Będą też bony innego rodzaju: stażowe i na zasiedlenie. Te pierwsze powinny trafić do pracodawców zainteresowanych nie tylko stażem, ale też docelowym zatrudnieniem młodych ludzi. 

Z kolei bony na zasiedlenie mają ułatwić zagospodarowanie się w nowym miejscu tym młodym osobom, które znalazły pracę poza swoim miejscem zamieszkania. Ten pilotażowy program, według ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, ma pokazać najskuteczniejsze metody aktywizacji młodych ludzi na rynku pracy. Minister zapewnia, że jeśli okaże się, że na nowy program potrzebne będą większe środki, to będzie wnioskować o nie u ministra finansów. 

Kilka dni temu, 21 maja, pilotażowy projekt zwalczania bezrobocia w UE ogłosiła Unia Europejska. Program nosi nazwę „EURES Job”. Jednak ten unijny program ma pomóc młodym (w wieku 18-30 lat) bezrobotnym w znalezieniu zatrudnienia w jednym z krajów UE niebędącym ojczyzną osoby szukającej pracy. 

Do udziału w programie mogą się zgłaszać osoby w wieku 18-30 lat o najrozmaitszych kwalifikacjach, a także przedsiębiorcy mający siedzibę swojego biznesu w którymkolwiek z państw Unii. Małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające do 250 osób mogą wnioskować o wsparcie finansowe, aby pokryć koszty związane ze szkoleniem nowo zatrudnianych pracowników. 

Dokładne informacje na temat tego programu można znaleźć na stronie: ec.europa.eu/social/yourfirsteuresjob


Źródło: platforma.org, gazetaprawna.pl


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio