Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Posłowie odrzucili wniosek PiS-u o referendum

Dodano: 15 czerwca 2012

Foto

Większością głosów odrzuciliśmy dzisiaj wniosek PiS-u o ogólnopolskie referendum w sprawie renegocjacji pakietu klimatyczno-energetycznego. Za przyjęciem wniosku głosowało 148 posłów, 264 było przeciwnych, a 17 wstrzymało się od głosu.

Przed głosowaniem wystąpił premier Donald Tusk, który przekonywał, że obecna wersja pakietu klimatyczno-energetycznego jest lepsza dla Polski, niż ta wynegocjowana i przyjęta przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Szef rządu z oburzeniem odniósł się do słów przedstawiciela wnioskodawców, posła Szyszko (PiS), że ten „po raz kolejny swoją bałamutną wypowiedź zakończył pytaniem czy pakiet klimatyczno-energetyczny to zdrada stanu czy indolencja”.
 –  Mam nadzieję, że poseł Szyszko będzie umiał nam jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dlaczego mój rząd w poprzedniej kadencji musiał całymi miesiącami, organizując gigantyczną akcję dyplomatyczną, niwelować fatalne dla Polski skutki umowy, jaką zawarł prezydent Lech Kaczyński w porozumieniu z premierem Jarosławem Kaczyńskim, o czym informował mnie osobiście wielokrotnie, a także publicznie w wywiadach prasowych – podkreślił Tusk.

 Powołał się na słowa prezydenta Kaczyńskiego, który miał powiedzieć, że „ustąpił kanclerz Angeli Merkel w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego, zgodził się na wprowadzenie zasad proponowanych przez pakiet, bo dzięki temu uzyskał wsparcie w sprawie Joanniny (mechanizm blokowania decyzji w Radzie UE )”.
–  Indolencja czy zdrada stanu, bo pieniądze rzędu rzeczywiście 60 mld złotych? – pytał szef rządu.

Tusk przekonywał, że po podpisaniu w 2008 roku pakietu klimatyczno-energetycznego miał prawo mówić o sukcesie, ponieważ „wspólnie z ówczesnym prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym udało się doprowadzić do zbudowania poważnej koalicji państw europejskich, które przez wiele miesięcy pracowały nad tym, by pakiet klimatyczno-energetyczny, którego przyjęcie zostało rozstrzygnięte przez poprzedników, miał zdecydowanie łagodniejszy dla Polski wymiar”.

Źródło, foto: tvpparlament.pl, sejm.gov.pl


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio