Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Platforma nie obawia się o losy ustawy emerytalnej

Dodano: 21 czerwca 2012

Foto

Platforma Obywatelska jest spokojna o los ustawy emerytalnej. Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jej zgodności z ustawą zasadniczą przygotowało SLD, do TK złoży go OPZZ [AUDIO].

Według Lewicy, ustawa emerytalna narusza zasadę przyzwoitej legislacji. Moim zdaniem zarzut jest bezzasadny. W rozmowie z IAR przypomniałem, że nad zmianami w systemie emerytalnym prowadzono szerokie konsultacje społeczne. Wiele spotkań pana premiera ze środowiskami zawodowymi, środowiskami kobiet, z szefami związków zawodowym, z komisją trójstronną, te wszystkie konsultacje sprawiają, że zarzut Lewicy o braku konsultacji społecznych jest zupełnie bezpodstawny. Pamiętajmy, że  i w Sejmie pracowała komisja nadzwyczajna, która zajmowała się zmianami emerytalnymi.

W swoim wniosku SLD argumentuje też, że ustawa wydłużająca wiek emerytalny narusza zasadę równego traktowania kobiet i mężczyzn. W mojej ocenie zrównanie wieku emerytalnego jest jak najbardziej konstytucyjne. Trzeba pamiętać, że to zróżnicowanie, jeśli chodzi o emerytury częściowe, że kobiety będą mogły wcześniej przechodzić na emerytury częściowe, ono także jest konstytucyjne, bo w 2010 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że zróżnicowanie 60 i 65 lat, jeśli chodzi o wiek przechodzenia na emeryturę, jest zgodne z konstytucją. Więc w tej sprawie myślę, że OPZZ nie ma żadnych szans na pozytywne przeprowadzenie tego wniosku przed Trybunałem..

Sejm uchwalił ustawę emerytalną zrównującą i wydłużającą wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67. roku życia w maju. Prezydent podpisał ją 1 czerwca.

Źródło, fot.: IAR, money.pl, eko-samorzadowiec.pl, bibliotekako.pl


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio