Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Pożegnanie Włodzimierza Gedymina

Dodano: 27 czerwca 2012

Foto

Dziś pożegnaliśmy pułkownika Włodzimierza Gedymina, jednego z ostatnich polskich pilotów wojny obronnej w 1939 roku. Miał 97 lat.

Włodzimierz Gedymin urodził się 23 czerwca 1915 roku w Petersburgu. Był wnukiem powstańca styczniowego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rodzice przenieśli się do Poznania, gdzie ukończył Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego. Już w czasie nauki w gimnazjum fascynował się lotnictwem i ukończył kurs lotniczy. Po maturze, do której przystąpił w 1934, zdał egzaminy wstępne na Politechnikę Warszawską, ale przed rozpoczęciem studiów zgłosił się na ochotnika do odbycia służby wojskowej. Po odbyciu kursu podchorążych rezerwy w 57. Pułku Piechoty Wielkopolskiej, został skierowany do Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie. Po jego ukończeniu w 1937 w stopniu podporucznika pilota o specjalności lotnictwo myśliwskie, został skierowany do Poznania, do 131. Eskadry III/3 Dywizjonu Myśliwskiego Armii Poznań. Wybuch wojny zastał go na lotnisku Kobyle Pole (obecnie jedna z dzielnic Poznania). W wojny obronnej w 1939 r. przyznano mu 3 zestrzelenia, najwięcej spośród pilotów dywizjonu. Dwa pod Poznaniem i jeden w rejonie Koła, w tym bombowiec Heinkel He-111 nad Łagiewnikami w gminie Suchy Las.

W czasie okupacji, po nieudanych próbach przedarcia się na zachód, płk pilot Włodzimierz Gedymin był żołnierzem Armii Krajowej. Do jego zadań należało przygotowywanie i zabezpieczanie lotów alianckich samolotów. Uczestniczył w spektakularnej akcji o kryptonimie Most III, podczas której przekazano do Wielkiej Brytanii zdobyte przez żołnierzy AK fragmenty niemieckiej rakiety balistycznej V2. Po wojnie pracował w lotnictwie cywilnym oraz sanitarnym. Po przejściu na emeryturę w 1982 roku mieszkał w Pułtusku.

W uznaniu zasług dla niepodległości Polski płk pilot Włodzimierz Gedymin został odznaczony Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W uznaniu zasług w walce o niepodległość Polski Pułkownik Włodzimierz Gedymin został odznaczony Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W październiku 2006 roku Rada Miasta Poznania nadała Pułkownikowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania, a w marcu 2009 roku Marszałek Marek Woźniak odznaczył Włodzimierza Gedymina Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

Zmarł 17 czerwca br. w Pułtusku. Urna z prochami pułkownika została złożona na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.
 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio